Steenrod cebirinde (MOD-p) tarak yapısı ve uygulamaları
The structure of the combs on the steenrod algebra (MOD-p) and applications
- Tez No: 202899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR TANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Steenrod Cebirinde verilen bir P!T“ Milnor elemanının diğer P!R”ve !P!S“ gibi iki (veya daha fazla ) Milnor elemanlarının çarpımında bulunup bulunmadığıyla ilgili Demetlenmiş ve Parçalanmış Taraklar metodu, J.Silverman [12] tarafından mod 2 Steenrod Cebirinde verilmiş ve daha sonra Karaca-Tanay [16] tarafından mod p Steenrod Cebirine genişletilmiştir. Bu çalışmada, ti !0 veya ti ! pni olmak üzere T ! !t1, t2,”, ts“ dizisi için P!T”tipindeki Milnor elemanının P!R“.P!S”çarpımının bir terimi olması için gerek ve yeter şartın a!T“, demetlenmiş tarağı üzerinde 1. kısmı C!S”ve 2. kısmı da Cb!R“ olan parçalanışların sayısı olmak üzere a!T”! 0 mod p olduğu verilmiştir. Anahtar Kelimeler :Steenrod cebiri,Milnor çarpım,Parçalanmış ve demetlenmiş tarak
Özet (Çeviri)
The method, named bundled and partitioned comb, intoroduced by Judith H.Silverman [12] in mod 2 Steenrod Algebra then generalized to mod p Steenrod Algebra by Karaca-Tanay [16]. This method gives whether a given Milnor element PT is a summand in product of the Milnor elements PR and PS. Let aT denote the number of partitions of canonical bundled comb CbT whose first parts are CS and whose second parts are CbR. In this study, it is given that The Milnor element in the form Pt1, t2,, ts which ti 0 or ti pni is a summand in the product if and only if aT 0 mod p. Key Words :Steenrod algebra,Milnor product,Bundled and partitioned comb