Steenrod kuvvet operasyonlarının polinom cebiri üzerindeki hareketi ve hit polinom problemine bir uygulaması üzerine
On the action of Steenrod power operations on polynomial algebra and an application to hit polynomial problem
  1. Tez No: 320887
  2. Yazar: TARKAN ÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR TANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Steenrod kuvvet operasyonlarının polinom cebirinin özel tipteki monomialleri üzerindeki hareketi için bazı sonuçlar verilmiş ve bu sonuçlar bu monomialleri içeren polinomlar için genelleştirilmiştir. Ayrıca elde edilen sonuçların hit polinomlara uygulaması verilmiştir. Daha sonra P-matrisler olarak adlandırdığımız özel tipte matrisler tanımlayıp, bu matrislerin Steenrod kuvvet operasyonlarınıniki üretecin çarpımı üzerindeki hareketinin hesaplanmasında kullanılabileceği gösterilmiştir. Son olarak bu matrislerin elde edilmesi için bir algoritma verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some results were given for the action of the Steenrod powers on certain monomials in the polynomial algebra and these results were extended for the polynomials having these monomials as a factor. Moreover an application ofthese results to hit polynomials was given. Then particular matrices which is called P-matrices were defined and it was shown that they can be used to calculate the action of Steenrod powers on product of two generators. Finally an algorithm was given to obtain these matrices.