Yeşil ışık yayan organik diyotta, seçilen bir perilen diimid türevinin dopant etkisinin araştırılması
Investigation of dopant effect of chosen one perylenediimide derivative in green organic light emitting diode
- Tez No: 255167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN VARLIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Energy, Physics and Physics Engineering, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, bir perilen diimid türevi olan N,N'-di-dodesilperilen-3,4,9,10-bis-(dikarboksimide), (N-DODEPER) aromatik konjuge molekülü, yeşil ışık veren organik diyotta dopant olarak kullanılmış ve bu molekülün OLED performans etkisi araştırılmıştır. Boşluk taşıma katmanına yapılan doplama sonucu OLED cihazının EL verimi yaklaşık 6 cd/A olarak bulunmuştur.Döngüsel voltammetri ile N-DODEPER'in redoks potansiyelleri tespit edilmiştir. Tüm cihazların akım yoğunluğu, parlaklık ve elektrolüminesans (EL) değerleri akım-voltaj kaynağı, parlaklık ölçer ve fiber optik spektrometresiyle, normal cam üzerine kaplanan filmlerin absorpsiyon ve fotolüminesans (PL) özellikleri ise UV-Vis ve fluoresans spektrofotometresiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dopant effect of N,N?-di-dodecylperylene-3,4,9,10-bis-(dicarboximide), (N-DODEPER) in green organic light emitting diodes is investigated. EL efficiency of OLED device was found about 6 cd/A by doping HTM.The redox potential of N-DODEPER was determined by cyclic voltammetry. Current density, Luminance and Electroluminescence of all devices were investigated by voltage-current source meter, luminance meter and fiber optic spectrometer. Absorption and photoluminescence spectra of films were investigated by Uv-Vis and luminescence spectrophotometers.