Bıldırcınlarda (Coturnix coturnix Japonica) farklı yaş dönemlerinin kan kolesterol, kalsiyum ve fosfor düzeyleri ile yumurta verimi ve kabuk kalitesine etkileri
Effects of different age periods on blood cholesterol, calcium and phosphorus levels, egg production and shell quality in quails (Coturnix coturnix Japonica)
  1. Tez No: 255183
  2. Yazar: SÜLEYMAN CAN BAYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Araştırma bıldırcınlarda farklı yaş dönemlerinde kan kolesterol, kalsiyum, fosfor düzeylerindeki değişimleri belirlemek, ayrıca bu değişimlerin yumurta verimi ve kabuk kalitesine etkisini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada yaşın kan total kolesterol düzeyi üzerine etkisi önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Araştırmada kan total kolesterol düzeyi 6. haftada 195.60 mg/dl, 14. haftada 206.50 mg/dl ve 30. haftada 217.40 mg/dl olarak gözlenmiştir. İncelenen yaş dönemlerinde kan kalsiyum düzeyi de önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Kan kalsiyum düzeyleri 6. haftada 21.00mg/dl, 14. haftada 21.11 mg/dl ve 30. haftada 21.84 mg/dl olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in order to find out the variations of cholesterol, calcium and phosphorus levels of blood at different age periods of quails and put forward the effect of these variations to egg production and shell quality. It is find out that the influence of age on cholesterol level is not significant (P>0.05). The cholesterol levels at the 6th, 14th and 30th weeks are observed to be 195.60 mg/dl, 260.50 mg/dl and 217.40 mg/dl respectively. Blood calcium level differences are also found to be insignificant (P>0.05). The calcium levels at the 6th, 14th and 30th weeks are observed to be 21.00 mg/dl, 21.11 mg/dl and 21.84 mg/dl respectively.