Kanal yüzeyleri
Canal surfaces
- Tez No: 255184
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu çalışmada R3 deki regle tipinde yüzeylerin bir karakterizasyonu verilmiştir.Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş bölümüdür.İkinci bölümde çalışmanın ilerideki bölümlerinde kullanılan tanım ve kavramlarverilmiştir.Üçüncü bölümde regle yüzeyleri incelenmiştir.Dördüncü bölümde dairesel yüzeyler ele alınmıştır. Bunlar devirli (cyclic) yüzeyler, dönel yüzeyler, süpürme (sweep) yüzeyleri, kanal yüzeyleri ve Roller- Coaster yüzeyleri olarak olarak sınıflandırılabilir.Beşinci bölümde Darboux rektifiyen yüzeyleri incelenmiştir.Altıncı bölümde Kalıplama (moulding) yüzeyleri ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
In this study a characterization of ruled type surfaces in R3 is given.This thesis has six parts.The first part is entry.In the second part the definitions and the concept used in the following parts are given.In the third part ruled surfaces are examined.In the fourth part circular surfaces which can be classified as cylclic surfaces, surfaces of revolution, sweep surfaces, canal surfaces and Roller-Coaster surfaces.In the fifth part Darboux rectifying surfaces are examined.In the sixth part Moulding surfaces are examined.