Sarı tüy rengindeki bıldırcınlarda (Coturnix japonıca) farklı yaş ve depolama sürelerinin yumurta kalite özellikleri üzerine etkisi
The effects of yellow coloured feather qualis at different ages and periods of stroge on the characteristics of qualities
- Tez No: 599255
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN ÇOPUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada sarı tüy renkli japon bıldırcınlarında (Coturnix japonica) 8, 12, 16, 20, 24, 28 ve 32 haftalık yaşlarda 7 ve 14 gün süreyle depolanan kuluçkalık yumurtaların iç ve dış kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme materyali yumurtalar 8, 12, 16, 20, 24, 28 ve 32 haftalık yaş dönemlerinde sarı tüy renkli (Coturnix japonica yellow), (Y/y1) Japon bıldırcınlarından elde edilmiştir. Yumurtalar her bir kafes katında 20 adet hayvan olacak şekilde 5 kafese yerleştirilmiş toplam 100 dişi hayvandan iki gün içinde elde edilmiştir. Her bir depolama süresi (0, 7 ve 14 gün) için 75'şer, her bir yaş dönemi için 225'şer adet ve 7 yaş dönemi için (8, 12, 16, 20, 24, 28, 32 haftalık yaşlar) toplam 1575 adet yumurtaya ait dış ve iç kalite özellikleri belirlenmiştir. Depolama sırasında gerçekleşen bağıl ağırlık kaybı oranı 7 gün depolamada % 1.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the internal and external quality characteristic of yellow feather-colored Japanese quail hatching eggs that were stored for 7 and 14 days at 8, 12, 16, 20, 24, 28 and 32 weeks age. The experimental material consisted of eggs obtained from yellow feather-colored (Japanese yellow) (Y/y1) Japanese quails during 8, 12, 16, 20, 24, 28 and 32 weeks age periods. The eggs were obtained in two days from 100 female animals placed in 5 cage layers with 20 animals in each cage layer. External and internal quality characteristic of 75 eggs for each storage period (0, 7 and 14 days), 225 eggs for each age period and a total of 1575 eggs for the age of 7 years (ages of 8, 12, 16, 20, 24, 28 and 32 weeks) were determined.