Bıldırcınlarda (coturnix coturnix japonica) anaç yaşı ve yumurtlama zamanının yumurta özelliklerine, yumurta ağırlığının kuluçka ve gelişme özellikleri üzerine etkisi
Effects of hen age upon egg traits, and effects of egg weight upon hatching and growing performance in two different genotypes of quail (coturnix coturnix japonica)
  1. Tez No: 98187
  2. Yazar: MUSTAFA SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET BILDIRCINLARDA (Coturnlx coturnix japonica) ANAÇ YAŞI VE YUMURTLAM ZAMANININ YUMURTA ÖZELLİKLERİNE, YUMURTA ALIRLIĞININ KULUÇKA VE GELİŞME ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ SARI, Mustafa Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Bünyamin SÖĞÜT Haziran 2000, 66 sayfa Bu araştırma, Hollanda (genotipl) ve Almanya (genotip2) orijinli farklı iki bıldırcın genotipinde anaç yaşı ve yumurtlama zamanının yumurta özelliklerine etkisi ile yumurta ağırlığının kuluçka ve gelişme üzerine etkisini incelemek amacıyla birbirinden bağımsız iki deneme ile gerçekleştirilmiştir. Birinci denemede araştırma materyali yumurtalar 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21 ve 23 haftalık yaşlarda olmak üzere 8 yaş dönemindeki bıldırcınlardan saat 07:00-19:00 arasında iki saat ara ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF HEN AGE UPON EGG TRAITS, AND EFFECTS OF EGG WF.IGHT UPON MATCHING AND GROWING PERFORMANCE IN TWO DIFFERENT GENOTYPES OF QUAIL {Coturnix coturnix Japonica). SARI, Mustafa Msc. Animal Science Supervisor: Asst. Prof. Dr. Bünyamin SÖ?ÜT June 2000, 66 pages This study was conducted by independent two experiments to investigate the effects of hen age and laying time upon egg traits, and the effects of egg weight on hatchability and growth performance of Netherlands (genotype 1 ) and Germany (genotype2) origin of guail. In the first experiment, the eggs of two different genotypes of Japanese quail at the age of 9, 11, 13, 15, 17, 19, 21 and 23 weeks were collected at 2-hr interval beginning at 07.00 and ending at 19.00. Egg traits were chanced (except shape index in genotype 2) significantly (P< 0.05) by the hen age. As the hen age increased, egg weight and egg surface area were increased while shell weight per unit surface area, shape index, shell thickness, Haugh unit and albumin index were decreased; However, yolk index, specific gravity and shell weight distributions were irregularly in both genotypes. Influence of time of oviposition on egg weight, shape index, and egg surface area in both genotypes; specific gravity, yolk index and Haugh unit in genotype 1, shell weight in genotype2 was not significant. The highest laying density was observed in the afternoon. In the second experiment, hatching eggs in both genotypes were grouped as the 1st group (1 1.60 g). Average daily chick weights in genotype 1 and genotype2 for the group 1, 2, 3 were 7.84, 8.60, 9.2 g and 7.69, 8.26, 9.55 g, respectively; the differences between the groups in each genotype were significant (P< 0.01).