Genelleştirilmiş kanal yüzeyleri
Generalized canal surfaces
  1. Tez No: 311984
  2. Yazar: FATİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş ve temel kavramlara ayrıldı.İkinci bölümde, Öklid uzayında farklı ortonormal çatılara göre kanal yüzeylerinin genellemeleri elde edildi. Hem Frenet çatılı kanal ve tüp yüzeyinin hem de Bishop ve Darboux çatılı tüp yüzeylerinin Gauss ve ortalama eğrilikleri hesaplandı.Üçüncü bölümde, kanal ve tüp yüzeyleri üzerinde yatan parametre eğrileri ile geodezik eğriler, asimptotik eğriler ve eğrilik çizgileri arasındaki ilişki araştırıldı.Dördüncü bölümde, 3-boyutlu Minkowski uzayında spacelike ya da timelike bir merkez eğrisi için kanal yüzeyleri incelendi. Spacelike asli normallere sahip olan bir spacelike merkez eğrisi için kanal yüzeyinin birinci ve ikinci temel formunun katsayıları ve Gauss eğriliği hesaplandı.Son bölümde, Öklid uzayında Frenet çatılı kanal yüzeyinin perspektif silüet eğrisi incelendi ve 3-boyutlu Minkowski uzayında kanal yüzeylerinin perspektif silüet eğrileri elde edildi.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises five chapters.The first chapter is devoted to the introduction and basic concepts.In the second chapter, the generalizations of canal surfaces with respect to different orthonormal frames are obtained in the Euclidean space. The Gaussian and mean curvatures of canal and tube surfaces with Frenet frame as well as the Gaussian and mean curvatures of tube surface with Bishop and Darboux frames are computed.In the third chapter, the relation between parameter curves and geodesic curves, asymptotic curves, lines of curvature are investigated on canal and tube surfaces.In the fourth chapter, canal surfaces for a spacelike or a timelike center curve are examined in the Minkowski 3-space. Both the coefficients of the first and second fundamental form and the Gaussian curvature of the canal surface for a spacelike center curve with timelike principal normal are computed.In the last chapter, the perspective silhouette of a canal surface is examined in the Euclidean space and the perspective silhouette curves of canal surfaces are obtained in the Minkowski 3-space.