Numerical investigation of natural convection from vertical plate finned heat sinks
Dikey plaka finli ısı dağıtıcılarındaki doğal konveksiyonun sayısal metodlarla simulasyonu
  1. Tez No: 255216
  2. Yazar: KAMİL MERT ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ALBAYRAK, YRD. DOÇ. DR. İLKER TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Dikey olarak yerleştirilmiş finli ısı dağıtıcılarındaki kararlı durumdaki doğal konveksiyon ticari bir sayısal akışkanlar dinamiği yazılımı olan ICEPAK ile incelenmiştir. Fin yapılarının değişik geometrik parametrelerinin fin yapılarından atılan ısı miktarına olan etkileri araştırılmıştır. Literatürden iki deneysel çalışma seçilerek bu çalışmalarda kullanılan değişik fin yapıları simule edilmiş ve deney sonuçları ile sonuçlar karşılaştırılmıştır. Her iki deneysel çalışma için ideal fin aralıkları sayısal metodlarla bulunmuş ve deney sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Modeller önce dikey düz plaka üzerindeki doğal konveksiyonun incelenmesi ve literatür ile karşılaştırılması ile doğrulanmıştır. Modellemenin doğrulanmasından sonra ilk deneysel çalışma için 30, ikinci deneysel çalışma için ise 15 değişik fin yapısı çözümlenmiştir.İdeal fin aralıkları için bulunan sonuçların deney sonuçlarıyla çok iyi bir şekilde uyuştuğu gözlenmiştir. Ayrıca finlerden atılan ısı transferi değerlerinin literatürdeki emprik çıkarımlarda olması gerekenden daha az olduğu ve analiz sonuçlarında bu değerlerin çok daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The steady-state natural convection from vertically placed rectangular fins is investigated numerically by means of a commercial CFD program called ICEPAK. The effects of geometric parameters of fin arrays on the performance of heat dissipation from fin arrays are examined. In order to simulate the different fin configurations and compare the results with literature, two experimental studies from literature are selected. Optimum fin spacing for both studies are found numerically and compared with experimental studies.The models are first verified by simulating natural convection on vertically placed flat plate and comparing the results with literature. After verification 30 different fin array configurations for the first experimental case study and 15 different fin array configurations for the second experimental case study from literature are analyzed.It is observed that the present results agree very well with the optimum fin spacing results of the experimental studies. It is also observed that the empirical correlations in the literature are conservative and the numerically obtained correlations predict higher heat transfer rates.