The investigation of cognitive processes in mathematics learning with item response theory
Matematik öğrenimindeki bilişsel süreçlerin madde tepki kuramıyla incelenmesi
- Tez No: 255258
- Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Matematik öğrenmenin ve onu günlük yaşam içinde kullanabilmenin önemi açıktır. Öte yandan bir çok ulusal ve uluslararası değerlendirme çalışmasının sonuçları gösteriyor ki, Türk öğrencilerin başarıları, yeterli minimum performanstan çok uzak görünmektedir. Bununla birlikte, hem ilköğretim hem de ortaöğretim ölçme ve değerlendirme sistemlerinde, bu ?yeterli minimum? un tanımlanmasında veya performans düzeylerinin açık ve nitel tanımlanmalarında bir eksiklik de yer almaktadır. Ulusal sınavların, doğru cevap yüzdeleri ya da ağırlıklı bölüm puanlarının toplamı olarak ilan edilen sonuçlarına büyük önem adledilmesine rağmen, bu puanların öğrencilere, ulaştıkları ya da ulaşamadıkları beceri düzeylerinin tanımları olarak sunulduğu bir sistem bulunmamaktadır.Bu nedenle, bu çalışma, bir dördüncü sınıf matematik sınavı sonuçlarının, kesim noktaları belirlenmek suretiyle oluşturulan farklı performans düzeylerinin gerektirdiği bilgi ve becerilerin tanımlanmasını amaçlamaktadır. Sınav, 2007-2008 eğitim öğretim yılında, İstanbul'daki sekiz özel ilköğretim okulunda okuyan 269 dördüncü sınıf öğrencisine uygulanmıştır. 2008-2009 eğitim öğretim yılında ise, 10 matematik öğretmeni ve ölçme değerlendirme uzmanından oluşan bir grup, dördüncü sınıf matematik performans düzeyi tanımlayıcılarının belirlenmesi çalışmasında yer almışlardır. İki farklı standart belirleme yöntemi kullanılmıştır. Bunlardan ilki, Ayraç Yöntemi de denen ve tek parametreli Madde Tepki Kuramı'na dayanan bir yöntemdir. Yöntem, Basit, Temel, Yetkin ve İleri olarak adlandırılan performans düzeylerinin ölçek üzerinde kesim noktalarının istatistiksel olarak tanımlanmasına dayanmaktadır. Diğer yöntem ise, yine Basit, Temel, Yetkin ve İleri performans düzeylerinin, katılımcı öğretmenlerin soruları, bu düzeylerin özelliklerine uygunluğuna göre kategorize etmelerine dayanmaktadır.Çalışma, iki yöntemler elde edilen madde haritalarının birbirleriyle uyumlu olduğunu göstermiştir. Performans düzeyleri arasında, beceriler açısından hiyerarşik bir sıralama da oluşmuştur. Ayrıca, sonuçlar göstermiştir ki, anlama ve işlem becerileri daha çok Basit ve Temel düzeylerin; problem çözme becerisi ise Yetkin ve İleri düzeylerin karakteristik özelliği olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of learning mathematics and using it in daily life is obvious. On the other hand, the results from many national and international assessment studies show that the achievement of Turkish students are very far away from the bare minimum performance. However, in the measurement and evaluation procedures of both primary and secondary educational system, there is a lack of identification of this ?bare minimum? or qualitative and clear descriptors for performance levels. A great importance is dedicated to the national exam results expressed in percentage terms of the correct responses, or in total score points in weighted scale scores, but there is still no system of presenting to students their scores with descriptions of these scores in terms of levels of skills that they did or did not reach.Therefore, this study has aimed to identify the knowledge and skills required for different performance levels defined by setting cut points for the results of a 4th grade mathematics achievement test. The test was conducted in 2007-2008 academic year with 269 fourth grade students in eight different private primary schools in Istanbul. Then, in 2008-2009 academic year, a group of ten teachers of mathematics and assessment experts took part in the study for identifying the performance level descriptors for 4th grade mathematics performance. Two different methods of standard setting were used. One of the methods was based on the one-parameter model of Item Response Theory (IRT) and mostly named as Bookmark Method. The method depended on the statistical identification of the cut points on the scale for performance levels such as Below Basic, Basic, Proficient, and Advanced. The other method was a judgmental method which required the participant teachers to classify the item as carrying the characteristics of performance levels, again, as Below Basic, Basic, Proficient, and Advanced.The study revealed that the item mappings from two methods were congruent to each other. There was a hierarchical ordering in terms of skills among the performance levels. Also, the results demonstrated that understanding and computation skills were heavily characteristics of Below Basic and Basic levels, whereas, problem solving skill was reached by the students of Proficient and Advanced levels.