Ürkmez ve Gümüldür yapay resiflerindeki balık komünitesinin incelenmesi
A study on fish community structure of Ürkmez and Gümüldür artificial reefs
- Tez No: 255276
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN LÖK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapay resiflerdeki balık komünite yapısının ve bunun çevresel faktörlere göre değişiminin belirlenmesi, resiflerin etkinliğinin daha doğru değerlendirilebilmesi kadar, ekolojik ve biyolojik süreçlerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.Bu çalışmanın amacı, yapay resiflerdeki balık tür çeşitliliğini, bolluğunu, biyokütlesini ve bu parametrelerin günlük ve mevsimsel değişimlerini ortaya koymaktır. Ayrıca, farklı habitatların ve farklı tasarımların etkisini belirlemektir. Çalışma Nisan 2004 ve Mart 2006 tarihleri arasında Ürkmez ve Gümüldür kıyılarındaki yapay resif alanında yürütüldü. İki yıl boyunca aylık gözlemlerle geçekleştirilen örneklemelerde, balık komünite yapısını belirlenmek için sualtı görsel sayım tekniği kullanıldı. SCUBA ekipmanı ile dalan gözlemci tespit ettiği balık türlerini, birey sayılarını ve boy tahminlerini kayıt etti. Bu veriler kullanılarak biyokütle ve biyoçeşitlilik değerleri hesaplandı.Yapay resif kümeleri üzerinde 21 familyaya ait 58 balık türü kaydedildi. En baskın familyanın Labridae, en yoğun birey sayısına sahip türün Chromis chromis olduğu belirlendi. Balık topluluğunun tür, birey yoğunluğu, biyoçeşitlilik ve biyokütle açısından mevsimlere göre önemli bir farka sahip olmadığı tespit edildi. Farklı zemin yapısına (deniz çayırları ve çamur zemin) sahip yapay resifli ve yapay resifsiz alanlar karşılaştırıldığında balık topluluklarının nispeten karmaşık yapıya sahip deniz çayırlı zemini tercih ettiği belirlendi. Tür ve birey sayısının, gün ortasında en yüksek düzeye ulaştığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Determination of fish community structure around artificial reefs and their changes according to environmental factors may provide a better understanding of the ecological and biological process occurring in these man-made structures, as well as more accurate evaluation of their effectiveness.The purpose of this study is to determine the fish species, abundance, biomass and the changes of these parameters according to the seasonal and daily periods and also the affects of different designs and habitats at the artificial reefs. This study was conducted from April 2004 to March 2006 at Gümüldür and Ürkmez. artificial reefs To understand the fish community structure during the study visual census method was used monthly. A SCUBA diver noted the species, numbers of the fish and the length estimates. By using these data biomass and biodiversity was calculated.At the artificial reefs 21 family and 58 species of fish were noted. The dominant family was Labridae, the most crowded species was Chromis chromis. On the total of the fish species, abundance, biomass and biodiversity was found irrelevant to the changes of the seasons. When compared the artificial reefs on the different bottom compositions ( mud and sea grass meadows) it was found that the fish mostly preferred the sea grass meadows. The most species and numbers were noted in the mid day