Utilization of fluidized bed combustion ashes as raw material in the production of a special cement
Akışkan yataklı yakıcı kaynaklı küllerin özel bir çimento üretiminde hammadde olarak kullanılması
- Tez No: 255301
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SELÇUK, PROF. DR. NEVİN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Chemical Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Asidik oksit içeriğine ek olarak önemli miktarda serbest CaO ve CaSO4 içeren akışkan yataklı kazan külleri Portland çimentosu ile benzer performans özelliklerine sahip olmasının yanında üretimi esnasında enerji tasarrufu sağlayan ve atmosfere daha az CO2 salan özel bir sülfo alümino-belit çimentosu olan genleşmesi düşük belitce zengin kalsiyum sülfo alümino çimentosu üretiminde hammadde olarak kullanılma potansiyeline sahiptirler. Dolayısıyla, bu tez çalışmasında, hammadde karışımına belirli oranlarda akışkan yataklı kazan küllerinin eklenmesiyle genleşmesi düşük belitce zengin kalsiyum sülfo alümine çimentosunun üretim potansiyeli incelenmiştir. Bu amaçla, kireçtaşı, boksit, alçıtaşı ile ağırlıkça yüzde 10 taban külü ve yüzde 15 toz filtre külü içeren bir hammadde karışmı hazırlandı. Bu karışım laboratuar ölçekli bir fırında 1200, 1250ve 1300 °C sıcaklıklarında değişik sürelerde tutularak sinterleştirilmiştir. Kimyasal,mineralojik ve mikroskopik incelemeler sonucunda ideal sıcaklık olan 1250 °C'de 60 dakika süreyle bekletilen örnekteki bu tür çimentolara ait karakteristik mineral fazların görülmesi dolayısıyla akışkan yataklı kazan küllerinin hammaddekarışımında kullanım potansiyeline sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fluidized bed combustion (FBC) ashes containing significant amount of free CaO and CaSO4 in addition to valuable inorganic acidic oxide ingredients such as SiO2, Fe2O3 and Al2O3 can be utilized as potential raw materials in the production of nonexpansive belite-rich calcium sulfoaluminate cement which is one of the special cement type of sulfoaluminate-belite cements having performance characteristics similar to those of ordinary portland cement besides lower energy requirements and CO2 emissions during manufacturing.Therefore, in this thesis study, possibility of producing non-expansive belite-rich calcium sulfoaluminate cement by adding FBC ashes in various proportions to the raw meal was investigated. For this purpose, a raw meal composed a mixture of limestone, bauxite, gypsum together with 10 wt % bottom ash and 15 wt % baghouse filter ash was prepared. It was sintered in a laboratory scale muffle furnace at temperatures of 1200, 1250 and 1300 °C for various holding times. The results of chemical and mineralogical analysis as well as microscopic examination reveal that FBC ashes have the potential to be used in the raw meal due to the presence of characteristic mineral phases of this type of cements, i.e. yeelimite, larnite, ferrite and anhydrite, in the sample obtained at optimum sintering temperature of 1250 °C for 60 min.