UN-CEFACT CCTS based e-business document design and customization environment for achieving data interoperability
Veri birlikte işlerliği için UN-CEFACT CCTS tabanlı elektronik doküman dizayn ve kişiselleştirme ortamı
- Tez No: 255302
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ, PROF. DR. MÜSLİM BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Elektronik doküman birlikte işlerliğini sağlamak için gerekli olan standart anlamsal bir taban oluşturma girişimi UN/CEFACT CCTS (Birleşmiş Milletler İdari, Ticari ve Ulaşımla İlgili Uygulama ve Usulleri Kolaylaştırma Merkezi Esas Parçalar Teknik Spesifikasyonu) liderliğinde önerilen doküman modelleme methodolojisiyle başlamıştır. Fakat şu anda UN/CEFACT CCTS tabanlı sistemlerin yeterince yaygınlaşmamasına bağlı olarak elektronik doküman birlikte işlerliği hala sağlanamamıştır. Bu yaygınlaşma sürecenin aksamasındaki sebeplerden başlıcaları oluşturulan doküman parçalarının çizelgelerde tutulmasından kaynaklı yarartılmış olan doküman parçacıkların bulunamaması ve tutartlılık kontrollerinin yapılamamasıdır. Ayrıca UN/CEFACT CCTS'in ilk XML geçekleştirilmesi olan UBL (Universal Business Language- Evrensel İş Dili) doküman kişiselleştirmesi için yazı tabanlı detaylı yönergeleri sunmaktadır. Fakat otomatik bir araç desteği olmadan, bu yönergeleri uygulamak ve uygulanan hareketlerin yönergelerle tutarlılığını kontrol etmek çok zordur. Bu tezde, özde kısaca bahsedilen problemleri çözmek için UN/CEFACT CCTS'in doküman modelleme ve UBL'in kişiselleştirme yönergelerinin makine işlenebilir hale getirip birleştiren çevirimiçi elektronik iş dokümanı dizayn ve kişileştirme ortamı ve çevirimiçi UN/CEFACT CCTS tabanlı doküman parçacık deposu sunulmaktadır. Bu sayede varolan doküman parçacıklarını yeniden kullanılmasının artırılması ve zaman ve dikkat gerektiren doküman dizayn ve kişiselleştirme işlemini kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Ayrıca ortam UBL dokümanlarının farklı kişiselleştirmeleri arasında ayrım çözümlenmesi yapılmasını sağlayarak iki doküman versiyonunun ne kadar birlikte işler olduğunu da göstermeyi hedeflemektedir.Tezde sunulan bu çalışma bir Avrupa Komisyonu ICT FP7 projesi olan IST-213031 iSURF projesinin bir parçası olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The leading effort for creating a standard semantic basis for business documents to solve the electronic business document interoperability problem came from the UN/CEFACT (United Nations Centre for Trade Facilitation and Electronic Business) Core Components Technical Specification (CCTS) through a conceptual document modeling methodology.Currently, the main challenge in using UN/CEFACT CCTS based approaches is that the document artifacts are stored in spreadsheets and this makes it very difficult to discover the previously defined components and to check their consistency. Furthermore, businesses need to customize standard documents according to their specific needs. The first XML implementation of UN/CEFACT CCTS, namely, Universal Business Language (UBL) provides detailed text-based descriptions of customization mechanisms. However, without automated tool support, it is difficult to apply the customization and to maintain the consistency of the customizations.In this thesis, these problems are addressed by providing an online e-business document design and customization environment, i.e. iSURF eDoCreator, which integrates the machine processable versions of paper-based UN/CEFACT CCTTS modeling methodology and UBL customization guidelines, accompanied with an online common UN/CEFACT CCTS based document component repository. In this way, iSURF eDoCreator environment aims to maximize re-use of available document building blocks and minimize the tedious document design and customization efforts. The environment also performs the gap analysis between different customizations of UBL to show how interoperable is the compared document models.The research leading to these results has received funding from the European Community's FP7/2007-2013 under grant agreement n° 213031, the iSURF Project.