UBL based business document management for achieving business innovation in virtual enterprise environments
Sanal işletme ortamlarında iş yeniliği için UBL tabanlı döküman yönetimi
- Tez No: 368908
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET COŞAR, PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Son yıllarda bilgisayarların iş dünyasında önemli bir yer kazanmasıyla e-iş etkisini arttırmaya başlamıştır. İşletmeler işlerinin geleneksel bölümlerini, diğer işletmelerle rekabet edebilmek ve ortaya çıkan kolaylıklardan faydalanabilmek için yazılım dünyasına taşımaya başlamışlardır. İş dökümanı yönetimi bu bölümlerden biridir. İşletmeler, kendi içinde veya birbirleri arasında bilgi akışını, transferini dökümanlarla gerçekleştirmektedir. Dökümanların anlamsallığı, kavramsal bakımdan şekilselliği, bilgisayar bilimi için bu alanı önemli kılmıştır. Anlamsal döküman yönetim standartları birlikte işlerliği arttırmak, ortak anlamsallığı sağlamak, işletmeler arasında oluşabilecek anlaşmazlıkların önüne geçebilmek ve diğer boyutlarda yardım sağlayabilmek için ticaret merkezleri tarafından yaratılmıştır. Bu standartlaşma çabalarından bir tanesi Birleşmiş Milletler İdari, Ticari ve Ulaşımla İlgili Uygulama ve Usulleri Kolaylaştırma Merkezi(UN-CEFACT) tarafından bir spesifikasyon olarak yaratılan Esas Parçalar Teknik Spesifikasyonudur(CCTS). CCTS döküman yönetimi için kapsamlı bir yöntem anlatırken, ortak kullanılan parçaları da tanımlar. Evrensel İş Dili(UBL), bu spesifikasyonun çokça bilinen gerçekleştirimlerinden biridir. UBL XML tabanlıdır ve kapsamlı bir XML iş veri bileşenleri derlemesi sunmanın yanında, döküman kişiselleştirmesi yöntemlerini de detaylandırır. Bu çalışmada, UBL sanal işletme ortamlarında yenilik yaratmak amacıyla iş dökümanlarına uygulanmaktadır.İki şirketin yenilik faaliyetleri ve kullanılmakta olan ilgili dökümanlar incelenmektedir. Bu inceleme sayesinde, döküman şemaları ve yeniliği tetikleyebilecek bilgiler anlaşılmaktadır. CCTS yaklaşımından ve UBLden, dökümanların modellenmesi ve bilgi kaynağı olarak kullanılabilmesi için yararlanılmaktadır. Yapılan araştırma Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında ICT-285746 hibe anlaşmasıyla desteklenen BIVEE Projesinin (İş Yeniliği ve Sanal İşletme Ortamları) bir parçası olarak fonlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
E-business came into play when computers have started to be an important part of the businesses over the past decades. Businesses moved traditional aspects of their businesses into the software world to be able to compete with other businesses and make use of the emerging facilities. Business document management is one of these aspects. The information, knowledge exchange among or within businesses are realized through documents. The semantically rich, conceptually shaped documents constitute a playground for computer scientists. Semantic based document management standards have been created by trade centres to increase interoperability, define common semantics, prevent conflicts among businesses and help in other dimensions to the businesses. One of the standardization efforts is realized by United Nations Centre for Trade Facilitation and Electronic Business(UN-CEFACT) in the form of a specification i.e. Core Components Technical Specification(CCTS). CCTS defines a methodology to be used for managing documents and creates a basis common vocabulary for businesses. The well-known implementation of CCTS is Universal Business Language(UBL). UBL is an XML based standard. UBL not only presents a wide collection of XML business data components but also details customization methods for specific needs of businesses. In this study, UBL is applied to business documents for the goal of innovation in virtual enterprise environments. To achieve this goal, innovation activities and related business documents of two companies are studied. This leads us to document schemas and information, knowledge required for enabling innovation. Then, CCTS approach and UBL is utilized to model and use documents as a source of knowledge. The research leading to these results has received funding from the European Commission Seventh Framework Programme under grant agreement no ICT-285746, as a part of the BIVEE Project (Business Innovation and Virtual Enterprise Environment).