Numerical simulation of Germencik geothermal field
Germencik jeotermal sahasının sayısal simülasyon
- Tez No: 255330
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA, PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Germencik Ömerbeyli jeotermal sahası Türkiye'deki en önemli jeotermal sahalarından biridir. Bu sahanın farklı üretim/enjeksiyon senaryolarındaki tepkisini simüle etmek için sayısal modelleme çalışması yapıldı. Rezervuar performans değerlendirmesi, rezervuar davranışının TOUGH2 simülasyon kodu kullanılarak yapılan sayısal simülasyonuna dayandırılmıştır. Sayısal simülasyon modeli, toplam 85.8 km2 alanı içermekte ve deniz seviyesinden 330 m yukarıdan deniz seviyesinden 4581 m aşağısına kadar ki derinliği kapsamaktadır. Deneme ve yanılma işlemi boyunca doğal durum modeli, kuyularda ölçülen ilk sıcaklık ve basınç verileriyle tatminkar bir şekilde örtüştü. Doğal durum modeli, OB-6 ve OB-9 kuyuları akış halindeki kuyular, OB-8 kuyusu ise enjeksiyon kuyusu olarak 2006 yılında yapılan Uzun Dönem Akış Testi (LTFT) verilerine kalibre edildi. Bu model daha sonra, önümüzdeki 30 sene içerisindeki farklı üretim/enjeksiyon senaryolarındaki rezervuar performansı tahmininde kullanıldı. Tahmin sonuçları, basıncın, LTFT'den tanımlanan resevuarın yüksek geçirgenliği ve bağlantısallığı ile uyumlu olarak tüm sahalarda eşit miktarda düşmekte olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The Germencik Omerbeyli geothermal field is considered to be one of the most important geothermal fields in Turkey. A numerical modeling study was carried out to simulate the response of the field to different production/injection scenarios. The reservoir performance evaluation was based on the numerical simulation of the reservoir behavior using the simulation code TOUGH2. The numerical simulation model includes a total area of 85.8 km2 and extends from the surface at +330 m msl (mean sea level) to a depth of -4581 m msl. Through a trial and error process, the natural state model was satisfactorily matched with the initial temperature and pressure data measured at the wells. The natural state model was further calibrated using the long term flow test (LTFT) data conducted in 2006, including OB-6 and OB-9 as flowing wells and OB-8 as an injection well. The model was then used to predict reservoir performance under different production/injection scenarios over the next 30 years. Forecast runs showed that the pressure declines almost equally in all areas, consistent with the high permeability and connectivity of the reservoir, which had been established from the LTFT.