Optimum design of slurry pipelines
Katı madde taşınan boru hatlarının optimum tasarımı
- Tez No: 255370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. BURCU ALTAN SAKARYA, PROF. DR. METİN GER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Borularda katı madde taşınımının dünya genelinde çeşitli uygulamaları vardır. Mevcut çalışmada, problem bir ulaştırma problemi olarak, boru çaplarını ve üretim (talep) noktalarından tüketim (fabrika) noktalarına taşınan katı madde miktarını bulma üzerine formüle edilmiştir. Belirtilen karar değişkenlerinin bulunabilinmesi için, enerji ve boru hattı giderlerinden oluşan toplam maliyetin en küçüklenmesi amaç fonksiyonu olarak belirlenmiştir. Boru hattı maliyeti, boru çapının bir fonksiyonu olarak ele alınırken, enerji giderleri boru çapı ve taşınan katı madde miktarına bağlı bir fonksiyon olarak hesaplanmıştır. Enerji giderleri, daha önce manyetit konsantreleri için yapılan deneysel çalışmalardan elde edilen denklemler kullanılarak hesaplanmıştır. Optimizasyon yöntemi olarak Genetik Algoritma metodu kullanılmıştır. C dilinde yazılan bir serbest yazılım alınarak mevcut çalışma için uyarlanmıştır. Lineer olmayan programlama problemlerinin çözümü için önerilen bu yöntem, bir ulaştırma sistemi üzerinde uygulanmış ve uygulanan bu metodun karışık ve ağır zahmet gerektiren denklem çözümlerini kullanıcı için kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There exist various applications of transportation of slurries through pipelines all over the world. In the present study, the problem is formulated as a“transportation problem”to determine the pipe diameters and amounts of slurry to be transported from the demand (production) points to the processing (factory) points. The minimization of the cost consisting of the pipe and energy cost terms is considered as the objective function to determine the stated decision variables. Pipe cost is given as the function of pipe diameters and the energy cost is defined as function of pipe diameters and slurry amounts. Energy cost is obtained by using the relation that is previously determined after the experimental studies made for the magnetite ore. The optimization method used in the study is genetic algorithm method. A commercially available software written in C language is used and modified for the present study The proposed methodology to solve this nonlinear programming problem is applied to a transportation system and it is seen that the methodology made the complex, labor intensive equation solution process very convenient for the users.