Development of an expert system for the quantification of fault rates in traffic accidents
Trafik kazaları kusur oranlarının belirlenmesine yönelik bir uzman sistem geliştirilmesi
  1. Tez No: 255374
  2. Yazar: EREN CANGUL
  3. Danışmanlar: DR. S. OSMAN ACAR, PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Trafik kazaları maddi ve manevi kayıplarından dolayı insanların can güvenliğini tehdit eden en önemli sorunlardan birisini oluşturmaktadır. Hükümetler tarafından iyileştirmeler yapılmasına rağmen, tüm dünyada trafik kazaları halen günümüzde önemli bir husus olarak belirginleşmektedir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar genellikle kaza önleme modelleri ile ilgili olmakla birlikte, kazanın oluşmasından sonrasına yönelik fazla bir araştırma mevcut değildir. Trafik kazalarının oluşundan sonra kazaya karışan tarafların kusur oranlarının belirlenmesi acilen önemlidir. Bu kapsamda; bu çalışmanın amacı, trafik kazalarında kusur oranlarının tespiti için uzmanların bilgilerini kullanan bir uzman system geliştirilmesidir. Bu amaçla, tarafların kusur oranını etkileyen etmenleri tanımlayabilmek için detaylı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu verilerin sınıflandırılması yapılarak, kusur oranlarını etkileyen kritik faktörler tespit edilmiştir. Belirlenen faktörlerin ışığında, her tip trafik kazası için akış şeması geliştirilmiştir. Ayrıca, uzmanların bilgilerine ulaşmak için hazırlanan anket aracılığıyla uzman görüşleri derlenmiştir. Kusur oranlarını etkileyen kritik faktörler ankette sayısal bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Önerilen bu uzman sistem uzmanların bilgilerine dayanmaktadır. Kusur oranlarının belirlenmesi bir uzmandan diğerine göre değişebilmektedir. Bu çalışma kapsamında önerilen uzman sistem, bu çelişkileri önleyecek mahiyettedir. Bununla birlikte geliştirilen bu uzman sistem, kusur oranlarını daha hızlı ve daha tutarlı belirleyebilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents which damage the safety of human beings are one of the most important problems due to their material losses and effects to human health. Although continuous improvements are made by the governments; losses of traffic accidents are still a significant issue all over the world. The usual studies realized so far are generally related with the accident prevention models. However, there has not been much research done concerning the situation after the traffic accidents happen. After occurrence of traffic accidents, determination of fault rates for each party involved in the accident is urgently important. The aim of this study is to develop an expert system that uses the knowledge of experts for determination of fault rates in traffic accidents. For this purpose, a detailed literature survey was performed to define the determinants influencing the fault rates of each party. In addition, required data, that is, expert-witness reports were taken from academicians. Classification of these data was done and critical factors affecting fault rates were determined. In light of the defined factors, flowcharts were developed for each type of traffic accident. Moreover questionnaire submitted to experts, was prepared to acquire knowledge of experts. The critical factors affecting fault rates were assessed with a quantitative way in questionnaire. The proposed Traffic Accident Expert System (TAES) is on the basis of the knowledge of experts. Quantification of fault rates can change from one expert to another. An expert system such as the one this thesis will propose will prevent these contradictions. In addition, the expert system quantifies fault rates faster and more consistent as well.