Design and implementation of thyristor switched shunt capacitors
Tristör anahtarlamalı şönt kondansatörler tasarım ve uygulaması
- Tez No: 255400
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu akademik çalışmada, tristör anahtarlamalı yalın kondansatör bankaları ve tristör anahtarlamalı şant filtre bankalarının analiz, tasarım ve uygulamasından bahsedilmiştir. Çeşitli tristör anahtarlamalı kondansatör (TAK) topolojilerinin performansları da benzetimlerle incelenmiştir. Kuramsal bulgular, bu akademik çalışma kapsamında kurulan iki model üzerinde deneysel çalışmalar yapılarak doğrulanmıştır, biri yıldız bağlı laboratuvar modeli ve diğeri Türkiye Kömür İşletmelerinin Tesislerinde mevcut bazı Static VAr Kompanzatörlere (SVK) eklenen üçgen bağlı uygulama modeli. Ters koşut bağlı tristör anahtarlarının konvansiyonel elektromekanik kontaktörlere göre avantajları da laboratuvarda gerçekleştirilen derin bir deneysel çalışma ile netleştirilmiştir. Kuramsal ve uygulama sonuçları arasında iyi bir bağlantı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research work deals with the analysis, design and implementation of thyristor switched plain capacitor banks and thyristor switched shunt filter banks. Performances of various thyristor switched capacitor (TSC) topologies are also investigated by simulations. The theoretical findings have been verified by carrying out experimental work on two prototypes implemented within the scope of this research work, one is a wye-connected laboratory prototype and the other is a delta-connected application prototype integrated to some of the SVCs existing in Turkish Coal Enterprise s Plants. The advantages of back-to-back connected thyristor switches over conventional electromechanical contactors are also made clear by conducting an intensive experimental work in the laboratory. A good correlation have been obtained between theoretical and experimental results.