Kök boyanın deri boyamada kullanılabilirliğinin araştırılması
A research on applicability of madder in leather dyeing
- Tez No: 255485
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÜLÜMSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Üzerinde yaşadığımız dünya gün geçtikçe kirlenmektedir. İnsanlık, gün geçtikçe kirlenen dünyamızda doğayı ve kaynaklarını en iyi şekilde korumak ve onlardan faydalanmak çabasında olmalıdır. Ekolojik dengeyi bozmadan, insan ve çevre sağlığına zarar vermeden deri ve tekstil ürünleri üretilmesi, üzerinde durulması gereken bir husustur.Bu çalışmada; doğal bir boyarmadde olan ve Rubia tinctorum ekstraktı olarak bilinen kök boya ile derinin boyanma koşulları araştırılmıştır. Çalışmalar krom ve bitkisel tabaklanmış deriler üzerinde gerçekleştirilmiştir. İlk olarak kök boya bitkisinin ekstraksiyon işlemi yapılmış ve ekstraksiyon verimi hesaplanmıştır. Daha sonra derilerin boya tüketimleri UV spektrofotometresi kullanılarak atık banyodaki boya konsantrasyonu üzerinden tespit edilmiştir. Boyamalarda farklı renkler elde etmek ve rengin haslıklarını geliştirmek için çeşitli mordanlar kullanılmıştır. Kök boyası kullanılarak boyanan derilerin renk ölçümleri ve boyarmadde tüketimlerinin yanı sıra ışık, sürtme ve ter haslıkları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The earth which we are living on is contaminated day by day. The aim of humanity should be not only to protect the nature and its sources, but to make profit from them efficiently. It is desired that production of leather and textile goods should not effect ecological balance and not harm to human health and environment.In this study, dyeing conditions of leather were investigated by using madder which is a natural dyestuff and known as Rubia tinctorum extract. The studies were implemented on chrome and vegetable tanned leathers. Firstly, extraction of madder was carried out and extraction yield was determined. Subsequently, dye exhaustion of leathers were determined by using UV spectrophotometer on dye concentration in the waste bath. Mordant was used to get different colors and improve fastness properties in dyeings. Color fastnesses to light, perspiration, rubbing as well as colorimetric measurements and dyestuff exhaustions of leathers dyed by using madder and mordant were investigated comparatively.