Analysis of existing building stock according to mitigation plan objectives
Mevcut yapı stoğunun sakınım planı hedeflerine göre incelenmesi
  1. Tez No: 255537
  2. Yazar: BERNA HASDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türkiye'de deprem diğer doğal afetlere göre en fazla can ve mal kaybına sebep olan afettir. Can kayıplarının sebebi genellikle yıkılan binalar, maddi ve ekonomik kayıpların sebebi ise yapı stokunun fonksiyonel yetersizliğidir.Kentlerin deprem riskine karşı güvenliğinin sağlanması için temel adım mevcut yapı stokunda yapılacak risk değerlendirmesidir. Yapı stoku analizleri farklı bilim dallarının konusu olan çalışmalar gerektirmektedir. Özellikle plancılar tarafından yapılan risk belirleme çalışmaları esastır. Yapı stokunun güvenli hale getirilmesine yönelik çalışmaların çoğu bina ölçeğinde, mühendisler tarafından zemin titreşimi gibi özellikler dikkate alınarak yapılan hasar ve yıkım tahminleri ile sınırlı kalmaktadır. Oysaki yapı stoku konusunda yapılacak incelemelerde yapıların depreme karşı dayanıklılığı yanında; kentsel doku, yoğunluk, arazi kullanımı, mülkiyet durumu, sosyal yapı, yönetimsel yapı ve yerel özellikler de mutlaka ele alınmalıdır. Bu tür bir yaklaşımın oluşturulması yapı stokunun sakınım planının bir parçası olarak kabul edilmesi ile sağlanabilir.Bu çalışmada; yapıların karşı karşıya olduğu risk türleri ile yapı güvenliğinin sağlanmasında karşılaşılan çeşitli sorunların belirlenmesi ve sadece binalar için üretilen güçlendirme ya da yıkım kararlarının ötesinde planlama bağlamında karar verilmesini sağlayacak bir yöntemin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.Bu amaç doğrultusunda, yapı güvenliğinin sağlanması ve deprem riskine karşı güvenli kentsel çevrelerin oluşturulması konusunda sakınım planlaması yaklaşımı ve mühendislik yaklaşımı ele alınmış, bu iki yaklaşım arasındaki yöntemsel farklılıklar İstanbul İli Fatih İlçesi için yapılan bir örnek çalışma ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes in Turkey, among all natural disasters claim the highest losses in terms of human lives, material and economic assets. Most of the lives are lost within the collapsed buildings, and most of the material and economic losses are again directly related to the functional capacities of the building stock.The method of risk assessment in the existing building stock is therefore an essential step in the maintenance of safer urban environments. Analysis of risks in the building stock is usually claimed to demand surveys of engineering studies. Yet risk determination studies by planners could prove not only a more comprehensive approach, but less time consuming and cheaper. As carried out by engineers, most of safety studies in the building stock are directly related with estimating the probability of collapse and damage in individual buildings. It is necessary to recognize the need for analysis of the building stock not only in terms of structural robustness, but as part of a mitigation plan, taking into consideration all sources of hazards and the urban pattern, densities, landuse, forms of ownership, social features, management capacities, and local opportunities.Risky buildings determined by a simple set of criteria within a comprehensive planning context are comparatively explored in this study to observe the level of fit with those determined by engineering surveys. The case of Fatih District in Istanbul provides an opportunity to carry out comparative analyses. It indicates that a `perfect fit? can not be achieved if for nothing but due to the disregard of multi-hazard areas, hazardous activities and other vulnerabilities like timber buildings other than reinforced concrete in the district by the engineering survey. Several trials indicated that there is a trade-off between ratio of fit and the total volume of relative vulnerability assumed. Ratios like 70% or more could make the planning approach a preferable method owing to its nature of least time-consuming and costly alternative in the determination of what constitutes risk in any urban area. Ultimate assessment could be made with the occurance of the earthquake itself.