Investigating the CO2 emission of Turkish electricity sector and its mitigation potential
Türk elektrik sektörünün CO2 emisyonunun ve azaltım potansiyelinin araştırılması
  1. Tez No: 255542
  2. Yazar: İZZET ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL TUNCEL, YRD. DOÇ. DR. MERİH AYDINALP KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Hızlı sanayileşme, nüfus artışı, kentleşme ile ekonomik ve sosyal kalkınma pek çok çevresel sorunlara neden olmaktadır. Bunlardan biri olan iklim değişikliği, artan sera gazı emisyonlarından özellikle fosil yakıtların yanması sonucu oluşan CO2 emisyonlarının bir sonucudur. En çok bilinen fosil yakıt kullanıcısı olan termik santraller de yüksek oranlarda CO2 emisyonları salmaktadır.CO2 emisyonlarının azaltılması için mevcut enerji yapısının daha az fosile dayanan şekilde dönüştürülmesi gerekmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik talebini karşılamaya yönelik olarak kullanılması ile sera gazı emisyonları ve iklim değişikliğinin etkileri azaltılabilmektedir.Bu çalışmada, Türkiye'nin 2001 ile 2008 yılları arası için IPCC yöntemi kullanılarak elektrik üretimine bağlı olan CO2 emisyonları ve spesifik emisyon faktörleri her bir yakıt türü ve her bir termik santral için hesaplanmıştır. Türkiye'nin elektrik talebi 2019 yılına kadar yıllık yüzde 7 oranı artacağı tahmin edilmektedir. EPDK'nin ilerleme raporlarından lisans almış planlanan santrallere ilişkin bilgiler de dikkate alındığında, toplam (planlanan ve mevcut) santrallerin 2011 ile 2019 yılları arasında elektrik talebini karşılamadığı görülmektedir. Arzdaki bu sıkıntıyı aşmak için dört farklı senaryo geliştirilmiştir. Bu senaryolara göre elektrik üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarının azaltım potansiyeli projekte edilmiştir. Bu senaryolar elektrik üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarının azaltılabileceğini göstermektedir. CO2 emisyonlarının azaltımı açısından en iyi senaryo olan Yenilenebilir Enerji Senaryosu ile 2009 ? 2019 yılları arasında Referans Senaryoya göre 192 milyon ton CO2 emisyonu azaltımı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid industrialization, population growth, urbanization and economic and social development cause many environmental problems, such as climate change which is the result of the increase in the emission of greenhouse gases (GHGs) especially CO2. Combustion of fossil fuels, particularly from electricity generation, has the major responsibility for CO2 emissions.Decreasing the amount of CO2 emission requires a significant shift from our present energy use pattern toward one of lesser reliance on fossil fuels. Using renewable energy sources is one of the ways to supply some of the electricity demand reducing the associated GHG emissions and thus decreasing the adverse effects of climate change.In this study, generated electricity associated CO2 emissions and the specific CO2 emission factors are calculated based on IPCC methodology for each fuel type and each thermal power plant for Turkey between 2001 and 2008. The electricity demand of Turkey is estimated to increase about 7% annually till to 2019. Based on the planned power plant data obtained from EMRA, it was found that the total electricity supply (planned + existing) will not be sufficient to provide the estimated demand between 2011 and 2019. To overcome supply deficiency problem, four different scenarios are developed and the mitigation potential of CO2 emission from electricity generation based on these scenarios are examined. The results from these scenarios show that there is a significant decrease in the amount of CO2 emission from electricity generation. Renewable Energy Scenario which is the best scenario in terms of mitigation of CO2 emissions, provides to mitigation of 192 millions of CO2 emissions between 2009 and 2019. with respect to BAU scenario