Performance improvement of VLSI circuits with clock scheduling
Saat zamanlaması ile VLSI tümdevrelerde başarımın iyileştirilmesi
- Tez No: 255574
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, senkron devrelerin saat hızları ve tepe güç tüketimlerinin, saat zamanlaması kullanılarak iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Saat periyodunu küçültmek için, çevrim aşırma yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde, yazmaçların saat zamanlaması ayarlanarak, devrenin hızlı birleşimsel bölümlerinden arta kalan zaman, daha yavaş birleşimsel bölümlere aktarılmaktadır. Saat zamanlaması sistemi, senkron devrelerin sorunsuzca çalışabileceği en düşük saat periyodunu belirler. Devrenin, en düşük saat periyodu ile çalışması için, her bir yazmacın zamanlaması ayarlanır. Saat periyodu küçültme yönteminin kesinliğini artırmak için, devre elemanlarının yayılma gecikmesinin sığal yük ile değişimi modellenmiştir. Benzetim sonuçlarına göre, saat zamanlaması sistem tarafından yapılan devrelerde %45'e varan hızlanma gözlenmiştir. Tepe güç tüketiminin azaltılması için, devre elemanlarının anahtarlama akımlarının sığal yük ile değişimi modellenmiştir. Devre elemanlarının herhangi bir sığal yük altındaki anahtarlama güç tüketimlerini tahmin etmeye yarayan, Biçimlendirilmiş Atım Kestirimi (BAK) isimli yeni bir yöntem önerilmiştir. BAK yöntemi ile devre elemanlarının anahtarlama akımları %10'un altında normalize rms hata ile saptanabilmektedir. Takahashi'nin senkron devrelerin tepe güç tüketimini düşürmeye yarayan saat zamanlaması yöntemi, BAK yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Bu yöntem ile saat zamanlaması yapılan devrelerin, tepe güç tüketimleri, %73'e varan oranlarda düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Clock scheduling is studied to improve the performance of synchronous sequential circuits. The performance improvement covers the optimization of the clock frequency and the peak power consumption, separately. For clock period minimization, cycle stealing method is utilized, in which the redundant cycle time of fast combinational logic is transferred to slower logic by proper clock skew adjustment of registers. The clock scheduling system determines the minimum clock period that a synchronous sequential circuit can operate without hazards. The timing of each register is adjusted for operation with the minimum clock period. The dependence of the propagation delays of combinational gates on load capacitance values are modeled in order to increase the accuracy of the clock period minimization algorithm. Simulation results show up to 45% speed-up for circuits that are scheduled by the system. For peak power minimization, the dependence of the switching currents of circuit elements on the load capacitance values are modeled. A new method, namely the Shaped Pulse Approximation Method (SPA), is proposed for the estimation of switching power dissipation of circuit elements for arbitrary capacitive loads. The switching current waves can accurately be estimated by using the SPA method with less than 10% normalized rms error. The clock scheduling algorithm of Takahashi for the reduction of the peak power consumption of synchronous sequential circuits is implemented using the SPA method. Up to 73% decrease in peak power dissipation is observed in simulation results when proper clock scheduling scheme is applied to test circuits.