Pricing inflation indexed swaps using an extended HJM framework with jump process
Enflasyona endeksli swapların sıçrama süreci içeren genişletilmiş HJM modeli kullanılarak fiyatlandırılması
- Tez No: 284706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE HAYFAVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Enflasyona endeksli enstrümanlar yatırımcıları genel fiyat seviyesindeki değişimlere karşı korumayayardımcı olmak için dizayn edilmiştir. Bu nedenle, yatırımcılar tarafından sıklıklatercih edilmekte ve piyasanın hızla büyüyen bir parçası haline gelmektedir. Bu çalışmada,ilk olarak, enflasyona endeksli enstrümanların fiyatlanmasında kullanılan HJM model vedöviz analojisi incelenmiştir. Daha sonra, HJM model sonlu sayıda Poisson süreci eklenerekgenişletilmiştir. Son olarak, genişletilmiş bu yeni HJM model altında, piyasada yer alan enflasyonaendeksli enstrümanlar arasında likitidesi en fazla olan enflasyona endeksli swaplarınfiyatlandırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inflation indexed instruments are designed to help protect investors against the changes in thegeneral level of prices. So, they are frequently preferred by investors and they have becomeincreasingly developing part of the market. In this study, firstly, the HJM model and foreigncurrency analogy used to price of inflation indexed instruments are investigated. Then, theHJM model is extended with finite number of Poisson process. Finally, under the extendedHJM model, a pricing derivation of inflation indexed swaps, which are the most liquid onesamong inflation indexed instruments in the market, is given.