Etiyole fasulye (Phaseolus vulgaris L.) fidelerinde antioksidan enzim aktivitelerinin ve total fenolik bileşiklerin incelenmesi
Investigations of antioxidant enzyme activity and total fenolic compound in seedlings of etiolated bean (Phaseolus vulgaris L.)
  1. Tez No: 255669
  2. Yazar: BÜLENT AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, etiyole fasulye fidelerinde antioksidan enzim aktiviteleri, hidrojen peroksit, malondialdehit ve total fenolik madde miktarları araştırılmıştır. Etiyole fidelerde antioksidan enzim aktiveleri, hidrojen peroksit, malondialdehit ve prolin miktarı kontrol ve de-etiyole fidelere göre daha çok artmıştır. Total fenolik bileşikler kontrol ve de-etiyole bitkilerde yüksek oranda gözlenirken etiyole fidelerde belirlenememiştir. Işığın fenolik bileşik sentezini artırdığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant enzyme activities and the amounts of hydrogen peroxide, malondialdehyde and total phenolic compounds in seedlings of bean were investigated. It was seen that the antioxidant enzyme activities, hydrogen peroxide, malondialdehyde, and proline contents in etiolated seedlings were increased more than both the control and de-etiolated seedlings. Total fenolic compounds were not determined in etiolated seedlings although they were found in both control and de-etiolated seedlings. It was observed that the light increased the synthesis of fenolic compounds in bean seedlings.