Yapay resiflerin uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
- Tez No: 46801
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN TOKAÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZ Araştırma, İzmir Orta Körfez'de yer alan Hekim Adası'nın kuzeydoğusunda, Ocak 1992 ile Mart 1994 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışmanın amacı, resif yerleştiriminden sonra ortamdaki tür ve birey sayısı kompozisyonlarının resif öncesiyle karşılaştırılması ve iki farklı derinliğe yerleştirilen resiflerde, derinlik farkının balık komunitesine etkisinin araştırılmasıdır. Resif yerleştirimi öncesi görsel sayım tekniği (GST) kullanılarak, bir yıl boyunca ortamdaki tür ve birey sayılan tespit edildi. Ekim 1992'de 1 m'lük 30 adet kübik beton bloğun 15 adeti 9 m. derinliğe, diğer 15 adeti 18 m. derinliğe yerleştirildi. Bundan sonra resifler üzerindeki türlerin ve birey sayılarının tespitinde yine GST'i kullanıldı. Resif yerleştiriminden sonraki yılda, tür ve birey sayısı yaklaşık iki kat arttı. Derinlik farkı, birey sayısı açısından önemli bir fark göstermezken, derinlikler arası tür sayısı farkı istatistiki olarak önemli bulundu. 18 m.'deki balık, zoobenthoz ve fitobenthoz türlerinin az oluşu, bu derinlikteki yüksek turbudite ve sedimentasyondan veya bazı türler için uygun habitat oluşturmamasından kaynaklanabilir. ABSTRACT The study was carried out at the northeast coast of Hekim Island in the middle of Izmir Bay between January, 1992 and March, 1994. The aim of the experiment is to compare the number offish species and abundance before and after reef deployment and to determine the effects of depth differences on fish community structure. Along a year before reef deployment used visual census tecnique for determine fish species and abundance. 30 concrete bloks which are lm3 and hollow cubes heve been deployed in the two different depth area as a 9 m. and 18 m. depth in the October 1992. Then mountly visual census tecnique hes been done for determination fish species and abundance on artificial reefs. Fish species and abundance increased two times one year later from reef deployment. Depth differences wasn't found important for individual number, but was found important for species number. The scarcity of the fish, zoobenthos and phytobenthos species at 18 m. may be due to high sedimentation and turbidity or because of this depth isn't suitable habitat for some species.
Özet (Çeviri)