Bazı yerli biber genotiplerinin karakterizasyonu ve sanayiye uygunluklarının belirlenmesi üzerine araştırmalar
Characterization of some local pepper genotypes and investigation on suitability for processsing
  1. Tez No: 255763
  2. Yazar: MEHMET KADRİ BOZOKALFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN EŞİYOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
2004 ve 2005 yıllarında yürütülen çalışmalarda gen kaynakları ve ticari çeşitleri içeren toplam 51 biber genotipi değerlendirilmiştir. Bütün genotipler, fide çıkışından bitki olgunlaşmasına kadar, 67 agronomik ve morfolojik özellik bakımından karakterize edilmiştir. Araştımanın 2004 yılında lokal populasyonlar arasında morfolojik ve agronomik özellikler bakımından yüksek varyabilite belirlenmiştir. Bu nedenle 2004 yılında her genotip kendi içerisinde ana bitkilerden ayrılarak değerlendirilmiş ve ikinci deneme yılında (2005) karakterizasyon için toplam 94 genotip incelenmiştir. Birinci yıl deneme sonuçları değerlendirilmiş ve bazı özellikler bakımından umutvar görülen genotipler seçilerek denemenin ikinci yılında morfolojik ve agronomik özellikler bakımından değerlendirilmiştir. Morfolojik veriler ?cluster? ve ?principal component? analizlerine tabii tutulmuştur. Morfolojik ve agronomik özelliklere göre genotipler 7 gruba ayrılmıştır. Toplam 48 genotip ve bunların hatları içerisinde %54.29 luk varyabilite 6 komponent grubunda belirlenmiştir. Varyasyonun büyük bir bölümü meyve çapı, meyve ağırlığı, hacim, meyve eti kalınlığı, meyve randımanı, suda çözünür kuru madde, ve kuru madde içeriğinden kaynaklanmıştır.Bu araştırma Türkiye'deki yerel biber genotiplerinin morfolojik ve agronomik karakterler yönünden 7 gruba ayrıldığını göstermektedir. Biberin agronomik ve morfolojik özellikleri ile yürütülen varyasyon analizinde genotipler arasında belirlenen geniş varyasyonun muhtemel nedeni, Türkiye'de yetiştirilen biber genotiplerinin farklı ülkeler üzerinden giriş yapması olabilir. Ayrıca bu araştırmada capsaicin, kuru madde, askorbik asit, meyve morfolojisi ve şekli bakımından teknolojik işlemeye uygun umutvar biber genotiplerine ait bulgular belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the experiment total 51 pepper genotypes including germplasm and commercial cultivars were studied during 2004 and 2005. All the accessions were characterized for 67 agro-morphological traits from seedling emergence to crop maturity. In the experiment year 2004 very high variation was observed among local landraces based on morphological and agronomic characters. However, in the 2004 experiment year during the characterization each accession discriminate from mother plant and, in the second experiment year (2005) total 94 genotype and their lines investigated. According to the first year experiment results some pepper genotypes were evaluated and selected based on some fruit tarits. In 2005 year selected genotypes plant and fruit traits were determined and compared mother plants. Morphological data were analyzed by cluster and principal component analyses. A total of seven groups were clustered as a result of cluster analysis based on morphological and agronomic properties. The six components accounted for 54.29% of the variability amongst the 48 accessions and their lines. The greater part of variation was accounted for by characters such as fruit diameter, fruit weight, volume, fruit wall thickness, fruit productivity, soluble solid and dry matter content.This investigation showed that Turkish local pepper genotypes were divided into seven groups based on the genotypes? morphological and agronomic traits. The analysis of variation carried out on the agronomic and morphological properties of the pepper has shown considerable morphologic variation among pepper genotype because of the introduction of diverse pepper genetic material to Turkey from different countries. There is also evidence of some pepper genotypes, particularly for capsaicin, dry matter, ascorbic acid content, as well as for fruit morphology, shape, and suitability for processing. Moreover this pepper genotype need to improvement for different fruits traits by breeding programme.