Design and operation of a microwave oven with rotating drums
Döner tamburlu mikrodalga fırın tasarımı ve çalıştırılması
  1. Tez No: 255823
  2. Yazar: EDA CİLVEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada aynı özelliklere sahip/tekdüze son ürün elde edilmesinde dönertablanın yetersiz kalması göz önünde bulundurularak yeterli sayıda döner tamburdan oluşan yeni bir sistemin tasarlanıp çalıştırılması amaçlanmıştır. Yeni tasarımın son renk değerleri ve son nem miktarı üzerine etkisi de incelenmiştir.Kuskus (Boncuk) makarnaları %0,5 (g/mL) lik CoCl2 çözeltisi ile boyandıktan sonra %11,3±0,10 nem miktarından ve L*= 41,1±0,31 , a*= 8,5±0,27 , b*= 5,3±0,22 renk değerinden başlayarak ev tipi mikrodalga fırında dönertabla üzerinde ve yeni tasarımla ayrı ayrı işlem görmüştür. Deneylerde %40, %60, %80 and %100 mikrodalga güç seviyeleri, 1, 2 and 3 dakika işlem süreleri ve 2 farklı işlem bölgesi kullanılmıştır.Ortalama renk değerleri işlem bölgesinden önemli ölçüde etkilenmemiştir. Her iki işlem tipinde de mikrodalga güç seviyesi ortalama renk değerlerini istatistiksel olarak değiştirmiştir. İşlem zamanı da her iki işlem tipinde elde edilen renk sonuçları üzerinde etkili bulunmuştur.Tasarım, işlem gören ürünün yanmasına engel olduğu için L* değerlerini değiştirmiştir. Ortalama a* ve b* değerleri değişen işlem tipinden etkilenmemiştir.Son ürünün renk bakımından tekdüzeliği işlem tipinden önemli ölçüde etkilenmiş, yeni tasarımın sağlamış olduğu gelişme varyanslar göz önünde bulundurularak sayısal olarak hesaplanmış ve döner tamburların son ürünün tekdüzeliğini %94,7 oranında arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.Dönertabla üzerinde işlem gören ürünlerin tekdüzeliği değişken güç seviyelerinden istatistiksel olarak etkilenmiştir. İşlem süresi veya işlem bölgesinin tekdüzelik üzerinde etkisi saptanmamıştır.Ortalama nem miktarının son üründeki değeri, dönertabla üzerinde işlem görmüş ürünlerde, yeni tararımla işlem görenlere göre daha düşük bulunmuştur. Döner tamburlar nem çıkışını kısıtlamışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to design and operate a new system with sufficient number of rotating drums since rotation of turntable is incapable of providing uniformity. Effect of new design on final color values and moisture content were also investigated.Macaroni beads were colored with CoCl2 solution and processed in a domestic microwave oven starting from 11.3±0.10% moisture content and L*= 41.1±0.31 , a*= 8.5±0.27 , b*= 5.3±0.22 color value with turntable and the proposed design. In experiments 40%, 60%, 80% and 100% power levels and 1, 2 and 3 min processing times and 2 different locations were used.The average color values measured were not affected significantly by the locations studied inside the cavity for both operation types. The changes in color values were found to be significant with altering power level for both operation types. Time also changed average color values for samples processed on turntable and in rotating drums.The new design lowered the average L* values of the final product and kept the sample from burning. Average a* and b* values were not significantly affected by the operation type.The uniformity of final product in terms of color distribution was affected significantly by the operation type and the improvement in uniformity calculated quantitatively by means of variances and found out that the new design improved the color uniformity of the final product by 94.7%.The non-uniformity of the products processed on turntable was significantly changed with power level. Time or location did not affect uniformity significantly for both operation types.The final average moisture contents of samples processed on turntable were lower than the ones processed with the new design. That is, the rotating drums lowered the moisture removal compared to the turntable.