Ar-Ge departmanı bulunan işletmelerde algılanan örgütsel destek, işe tutkunluk ve iş becerikliliğinin inovasyon çalışmalarına etkisi: TRB1 bölgesi
The effect of perceived organisational support,work engagement and job crafting on innovation studies in enterprises with R&D departments: TRB1 region
  1. Tez No: 884911
  2. Yazar: TAYYAR EMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Giderek rekabetçi hale gelen iş dünyasında inovasyon, işletmelere sürdürülebilirliklerini sağlama, büyümelerini hızlandırma ve pazarda rekabet avantajı elde etme konularında önemli avantajlar sağlamaktadır. Ar-Ge, rekabet avantajı sağlayabilen ve yenilikçi teknolojiler geliştirmeyi amaçlayan bir süreçtir ve İnovasyon çoğu zaman Ar-Ge faaliyetleri sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, TRB1 Bölgesindeki (Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl) Ar-Ge departmanı bulunan işletmelerde algılanan örgütsel destek, işe tutkunluk ve iş becerikliliği değişkenlerinin inovasyon çalışmalarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Algılanan örgütsel destek, bir işletmenin çalışanlarının işlerini daha etkili bir şekilde yapmalarını sağlamak için sunulan kaynaklar, eğitim ve rehberlik gibi faktörleri içerir. İşletme, bu desteği çalışanlarına sunarak, onların işlerine daha fazla bağlılık geliştirmesine katkıda bulunabilir. İşe tutkunluk, çalışanların işlerine olan bağlılık ve coşku düzeylerini ifade ederken İşte tutkulu olan çalışanlar, işlerine büyük bir enerji ve özveri ile yaklaşırlar ve bu da performanslarını olumlu yönde etkiler. İşe tutkunluk, çalışanların işlerine karşı içsel bir motivasyon kaynağı olarak hizmet edebilir. Bu tutkulu yaklaşım, işte daha yüksek verimlilik ve etkinlik sağlayabilir. Ayrıca, işe tutkun olan çalışanlar, iş yerinde daha pozitif bir atmosfer yaratarak ekibin genel performansını artırabilirler. İş becerikliliği, çalışanların işlerini etkili bir şekilde yerine getirme yetenekleri ve bilgileri ile ilgilidir. İş becerikliliği, bir çalışanın işini yapması için lazım olan beceri setini ifade eder ve bu beceriler genellikle deneyim, eğitim ve yetenekle ilişkilidir. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden basit kolayda örnekleme kullanılarak elde edilen verilerle gerçekleştirilmiş ve bu kapsamda hazırlanan anket çevrimiçi ortamda uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan anket demografik özelliklerin ve 4 ölçeğin yer aldığı beş bölümden müteşekkildir. Hazırlanan anket, Ocak-Haziran 2023 tarihleri arasında 192 AR-GE personeli ile yapılmış ve analiz edilebilecek durumda olan 183 anket değerlendirmeye dahil edilmiştir. Bu araştırma kapsamında çeşitli analizler gerçekleştirilmiştir. Bu analizler arasında temel frekans incelemesi, normal dağılım testi, doğrulayıcı faktör analizi, güvenilirlik analizi, T-Testi, ANOVA Testi, korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizleri bulunmaktadır. Buna göre algılanan örgütsel destek, iş becerikliliği, işe tutkunluk ve inovasyon performansı değişkenlerinden hiç birisinin cinsiyete ve yaşa göre anlamlı düzeyde bir farklılığının olmadığı, işe tutkunluğun lisans düzeyinde lisansüstüne göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği, lisans düzeyinde işe tutkunluğun daha yüksek olduğu, iş becerikliliğinin işe tutkunluk üzerinde pozitif yönde olumlu bir etkiye sahip olduğu ve algılanan örgütsel destek, iş becerikliliği ve işe tutkunluğun birlikte inovasyon performansı üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkiye sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
an increasingly competitive business world, innovation provides businesses with significant advantages in ensuring their sustainability, accelerating their growth and gaining competitive advantage in the market. R&D is a process that aims to develop innovative technologies that can provide competitive advantage and innovation often emerges as a result of R&D activities. This study aims to examine the effect of perceived organizational support, work engagement and job crafting variables on innovation activities in enterprises with R&D departments in TRB1 Region (Elazığ, Malatya, Tunceli, Bingöl). Perceived organizational support includes factors such as resources, training and guidance offered by a business to enable its employees to do their jobs more effectively. By providing this support to its employees, the business can contribute to their developing more commitment to their jobs. Work engagement refers to the level of commitment and enthusiasm employees have for their jobs. Employees who are engaged in their work approach their work with great energy and dedication, which positively affects their performance. Work engagement can serve as an intrinsic source of motivation for employees towards their work. This engaged approach can lead to higher productivity and effectiveness at work. Moreover, employees who are engaged in their work can create a more positive atmosphere at work, which can improve the overall performance of the team. Job crafting relates to employees' ability and knowledge to perform their jobs effectively. Job crafting refers to the set of skills that an employee needs to do their job and these skills are usually related to experience, education and ability. This study was carried out with the data obtained by using simple convenience sampling from quantitative research methods and the questionnaire prepared in this context was applied online. The questionnaire used in the study consists of five sections including demographic characteristics and 4 scales. The survey was conducted with 192 R&D personnel between January-June 2023 and 183 surveys that could be analyzed were included in the evaluation. Various analyses were conducted within the scope of this research. These analyses include basic frequency analysis, normal distribution test, confirmatory factor analysis, reliability analysis, T-Test, ANOVA Test, correlation analysis, simple linear regression analysis and multiple linear regression analysis. Accordingly, it was determined that none of the variables of perceived organizational support, job crafting, work engagement and innovation performance had a significant difference according to gender and age, work engagement showed a statistically significant difference at the undergraduate level compared to the graduate level, work engagement was higher at the undergraduate level, job crafting had a positive positive effect on work engagement, and perceived organizational support, job crafting and work engagement together had a significant positive effect on innovation performance.