The effect of multiple intelligences based instruction on students' achievement in basic compounds of living organisms concepts and attitude toward biology
Çoklu zeka temelli öğretimin öğrencilerin canlıların temel bileşenleri kavramlarına ilşikin başarılarına ve biyolojiye karşı tutumlarına etkisi
  1. Tez No: 338386
  2. Yazar: TUNCAY ŞAKİR
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın temel amacı çoklu zeka temelli öğretimin geleneksel öğretime göre dokuzuncu sınıf öğrencilerinin canlıların temel bileşenleri ünitesindeki başarısına ve biyoloji dersine yönelik tutumlarına etkisini karşılaştırmaktır. Ayrıca cinsiyet farklılığının ünitedeki başarıya ve biyoloji dersine yönelik tutuma etkisi araştırılmıştır. Öğrencilerin bilimsel işlem becerileri de incelenmiştir. 2011-2012 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Kırşehir'deki bir devlet Anadolu lisesinde aynı öğretmenin eğitim verdiği iki farklı sınıfta 59 dokuzuncu sınıf öğrencisi çalışmada yer almıştır. Sınıflar rastgele kontrol grubu ve deney grubu olarak atanmıştır. On hafta boyunca kontrol grubu öğrencileri geleneksel yönteme göre öğretim alırken deney grubu öğrencileri ise çoklu zeka temelli öğretime göre öğretim almışlardır. Her iki gruba da canlıların temel bileşenleri başarı testi ve biyolojieye karşı tutum ölçeği ön-test ve son-test olarak verilmiştir. Öğrencilerin bilimsel işlem becerilerine karar vermek için uygulamanın başında bilimsel işlem becerileri testi verilmiştir. Deney grubundan bazı öğrencilerle ve öğretmenle çoklu zeka temelli öğretimin uygulanması hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için görüşmeler yapılmıştır. Verileri analiz etmek için çok değişkenli kovaryans analizi (MANCOVA) kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları çoklu zeka temelli öğretimin geleneksel öğretime göre öğrencilerin canlıların temel bileşenleri ünitesindeki başarılarını geliştirmede daha etkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte çoklu zeka temelli öğretimin öğrencilerin biyolojiye karşı olan tutumlarına anlamlı bir etkisi yoktur. Ayrıca cinsiyet farklılığının öğrencilerin ünitedeki başarıya ve biyolojiye olan tutumlarına anlamlı bir etkisi yoktur. Görüşme sonuçları öğrencilerin ve öğretmenin çoklu zeka temelli öğretimle ilgili olumlu düşüncelere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to compare the effectiveness of multiple intelligences based instruction (MIBI) over traditionally designed instruction on ninth grade students achievement in the unit of basic compounds of living organisms concepts and attitude toward biology as a school subject. In addition, the effect of gender difference on achievement in the unit and attitudes toward biology were investigated. Students science process skills were also investigated. 59 ninth grade students from two different classes taught by the same teacher at a public Anatolian high school in Kırşehir were enrolled in the study during first semester of 2011-2012 academic years. The classes were randomly assigned as control group and experimental group. While control group students were instructed by traditionally designed biology instruction, the experimental group students were instructed with MIBI over a period of ten weeks. Basic compounds of living organisms achievement test and attitude scale toward biology were given to both groups as a pre-test and post-test. Science Process skills test was given at the beginning of the study to determine students? science process skills. Interviews were hold with some students in the experimental group and the teacher to get their opinions about the implementation of MI based instruction. Multivariate Analysis of Covariance (MANCOVA) was used to analyze the data. The results of the study revealed that MIBI compared to traditional instruction was more effective to improve students achievement in the unit of basic compounds of living organisms. However there was no significant effect of MIBI on students? attitude toward biology. Moreover there was no significant effect of gender difference on both students? achievement in the unit and attitudes toward biology. The results of interview showed that both students and the teacher had positive opinions toward MIBI.