A model study to examine the relationship between metacognitive and motivational regulation and metacognitive experiences during problem solving in mathematics
Öğrencilerin problem çözmede bilişüstü ve motivasyona ilişkin denetimleri ile bilişüstü deneyimleri arasındaki ilişkiyi açıklayıcı bir model çalışması
- Tez No: 255876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ERKTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın temel amacı öğrencilerin problem çözmedeki başarısızlığının bir özdenetim modeli çerçevesinde incelenmesidir. Problem çözmede karşılaşılan sorunların irdelenmesi bağlamında öğrencilerin bilişüstü deneyimleri ile bilişüstü ve motivasyona ilişkin özdenetimleri arasındaki ilişkilerin ele alınmasının yerinde olacağı düşünülmüştür. Öğrencilerin problem çözerken çektiklerini düşündükleri zorluk, probleme aşina olma hisleri, anlayıp anlamayacaklarına ilişkin öngörüleri problemi özebilmek için gereken tahmini çaba ve doğru çözüme ulaşmaya ilişkin tahmin becerileri bilişüstü deneyimler başlığı altında incelenmiştir. Öğrencinin farkındalığı, öz-kontrolü, değerlendirmesi ve bilişsel stratejilerin kullanımı bilişüstü denetim faktörünün göstergeleri olarak bu çalışmaya dahil edilmiştir. Bunun yanında öz-yeterlik ve azim motivasyona ilişkin denetim faktörünün göstergeleri olarak ele alınmıştır. Devlet (N=252) ve özel (N=154) okullarda okuyan 8.sınıf öğrencilerinden kolay ulaşılabilen örneklem yoluyla elde edilen veriler ile önerilen model sınanmış ve değişkenler arası ilişkiler incelenmiştir.Belirtilen çerçevede elde edilen veriler önerilen model için deneysel bulgular sağlamıştır. Sonuçlar bilişüstü ve motivasyona ilişkin denetim, bilişüstü deneyimler ve matematik problem çözme performansı arasında anlamlı bir ilişki olduğu yönündedir. Bilişüstü ve motivasyona ilişkin denetim arasında anlamlı bir ilinti olduğu ortaya çıkmıştır. Motivasyona ilişkin ve bilişüstü deneyimlerin problem çözme performansına doğrudan etkisi olduğu görülürken, bilişüstü denetimlerin dolaylı bir etkisi olduğu görülmüştür. Birçok değişkende devlet ve özel okullar arası fark net olarak görülürken, cinsiyet farkı net olarak gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study was to investigate students? poor problem solving performance within a self-regulation framework. The relations between students? metacognitive experiences, metacognition and motivational regulations were thought to be an appropriate point of view to approach the problem of mathematical problem solving. Students? feelings of difficulty, familiarity and understanding, estimated effort and predicted solution correctness factors were examined under metacognitive experiences. Self-efficacy and effort were indicators of motivational regulation factor. Awareness, self-checking, evaluation and use of cognitive strategies were included as the indicators of metacognitive regulation factor. The relationships were investigated and the proposed model was tested with the data of 406 students obtained from eight grade students from public (N=252) and private (N=154) schools. Convenient sampling method was used in the data collection process of the study.The data provided empirical evidence for the proposed model on the framework. The results demonstrated significant relations between metacognitive and motivational regulation, metacognitive experiences and mathematical problem solving performance. A significantly high correlation was found between metacognitive and motivational regulation. Although motivational and metacognitive experience had direct effects on student?s problem solving performance, metacognitive regulation did not. On the other hand, metacognitive and motivational regulation had indirect effects on problem solving performance through the mediation of metacognitive experiences. Type of school differences were evident for most variables, whereas gender differences were not.