An experimental study on Pt-based bimetallic oxidative steam reforming (OSR) catalysts
Platin bazlı çift metalli oksidatif buhar dönüşümü katalizleri üzerinde deneysel çalışma
  1. Tez No: 255882
  2. Yazar: BAYRAM ALİ GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Pt-Ni/delta-Al2O3 sistemi, propanın oksidatif buhar çevrimi ile katalitik hidrojen üretimi için optimize edilmiştir. Propanın oksidatif buhar dönüşümü dört Pt-Ni/delta-Al2O3 çift metalli ve bir Pt-Au-Ni/delta-Al2O3 üç metalli kataliz üzerinde, katalizdeki Ni:Pt miktarının kataliz performansı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla test edilmiştir. Öncelikle, kataliz tipleri ve reaksiyon şartları, reaksiyon sıcaklığı, karbon: oksijen oranı, bekleme süresi ve kataliz içeriğinin hidrojen üretimindeki etkisini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Kataliz, delta alümina destek üzerinde iki farklı Pt oranı (ağırlıkça % 0,2 ve 0,3) ve iki farklı Ni oranı (ağırlıkça % 10 ve 15) olacak şekilde hazırlanmıştır. Katalizin, oksidatif buhar dönüşümü ile ikincil su-gaz dönüşüm performansını görmek için Pt-Ni/delta-Al2O3 katalizine altın ilave edilmiştir. Hidrojen üretimi ve H2/CO seçiciliğinde, C/O2 oranının etkisi, katalizdeki Pt & Ni miktarına ve Pt:Ni oranına bağlı olduğu bulunmuştur. En yüksek hidrojen üretimi ve H2/CO oranı seviyeleri test edilen en yüksek C/O2 oranında elde edilmiştir. Katalizdeki düşük Pt miktarı, katalizi C/O2 oranındaki değişimlere daha duyarlı hale getirmiştir. Düşük metanasyon ve artan hidrojen üretimi aktivasyonu sebebiyle, optimum Ni:Pt oranı ağırlıkça 50 olarak bulunmuştur. Altının üç metalli kataliz içinde bulunması, iki metalli katalizlerle karşılaştırıldığında zayıf aktivite ve seçiciliğe neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current study, Pt-Ni/Al2O3 system was optimized for catalytic hydrogen production via oxidative steam reforming of propane. Oxidative steam reforming of propane was tested over four Pt-Ni/ ? -Al2O3 bimetallic and one Pt-Au-Ni/ ? -Al2O3 tri-metallic catalysts aiming to investigate the effect of Ni:Pt loading ratio on catalyst performance. Catalyst types and reaction conditions were firstly arranged to identify the effect of reaction temperature, carbon to oxygen ratio, residence time, and catalyst loadings on hydrogen production. The catalysts were prepared as having two different levels of Pt loadings (0.2 wt % and 0.3 wt %) and two different levels of Ni loadings (10 wt % and 15 wt %) on alumina support. Gold was added to the Pt-Ni system, aiming to see its affect both on OSR performance of the catalyst as well as its secondary WGS activity. The effect of C/O2 ratio on the hydrogen production and H2/CO selectivity were found dependent on the Pt and Ni loadings, and their loading ratio (Ni:Pt) as well. The highest hydrogen production and H2/CO ratio levels were obtained for the highest C/O2 ratio tested. Lower Pt loadings have made the catalysts more sensitive to the changes in C/O2 ratio. An optimum Ni:Pt ratio was found around 50 by weight due to suppressed methanation and enhanced hydrogen production activities of these catalysts. The presence of gold in the trimetallic catalyst caused poor activity and selectivity in comparison to bimetallic catalysts.