Asal halkaların türevleri ve yarı türevleri üzerine
On derivations and semi derivations of prime rings
  1. Tez No: 256017
  2. Yazar: EBRU GENÇDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ALBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez esas olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış olup, konu ile ilgili yapılmış olan bazı çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde tezin okunabilirliğini kolaylaştırmak için bazı temel tanımlara, teoremlere ve özelliklere yer verilmiştir. Ayrıca halkalardaki türev çeşitleri tanıtılıp, asal halkalarda yapılan bazı çalışmaların bir özeti ve çalışmada kullanılan kavram ve önemli referans sonuçları sunulmuştur.Üçüncü bölümde, Bre?ar'ın 1993 ve 1996'daki asal halkalardaki türevler ile ilgili çalışmaları incelenmiştir.Dördüncü bölümde,ilk olarak M. Ashraf ve R. Nadeem'in 2002'deki (sigma,tau)- türevli asal halkaların bir karakterizasyonunu veren çalışması ve ikinci olarak bu çalışmadan esinlenen Güven'in 2008'deki çalışması ele alınmıştır.Beşinci bölümün ilk kısmında, Chang'ın 1984'deki asal halkalarda yarı türevler ile bazı sonuçları veren çalışması sunulmuştur. Bölümün ikinci kısmını ise Bre?ar'ın 1990'da ve Chang'ın aynı yıldaki yarı türevler ile ilgili çalışmaları oluşturmaktadır. Bu çalışmalarda yarı türevli asal halkaların iki yapıda olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis essentially consists of five chapters. In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and short information about the works, done so far related to this subject, is given.In the second chapter, the some basic definitions, theorems and properties is given a place to make easy understanding and reading of the this thesis. Furthermore by defining the types of derivations in rings, a summary of some works done in so far.In the third chapter, Bre?ar?s 1993 and 1996 works related to derivations in prime rings are studied.In the forth chapter, firstly Ashraf and Rehman?s 2002 work giving a characterization of a prime ring with (sigma,tau)-derivations and secondly Güven?s 2008 work inspired of Ashraf and Rehman?s, 2002 work are handled.In the first part of the fifth chapter, Chang?s 1984 work giving some results concenning semiderivations of prime rings is presented. Chang?s work in the same year as Bre?ar?s 1990 work related to semiderivation of prime rings constitutes the second part of this chapter. In this part of the section it is shown semi derivation of prime rings is two form.