Asal halkaların nilpotent değerli türevleri
On derivations with nilpotent values of prime rings
  1. Tez No: 291018
  2. Yazar: MÜNEVVER PINAR EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ARGAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tez konusu tanıtılarak, bu konuyla ilgili yapılmış çalışmalar hakkında kısa bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde, bu tezin anlaşılmasını ve okunabilirliğini kolaylaştıracak bazı genel bilgilere yer verilmiştir. Ayrıca asal halkalarda yapılan bazı çalışmaların kısa bir özeti sunulmuş olup tezde kullanılan kavram ve önemli referans sonuçları da bu bölümde yer almaktadır.Üçüncü bölümde, J. S. Lin ve C. K. Liu' nun 2006' daki çoklu doğrusal polinomlar üzerinde nilpotent değerli genelleştirilmiş türevler ile ilgili çalışması incelenerek Y. Wang' ın 2004' deki asal halkalar ile ilgili sonucu yarı asal halkalara genişletilmiştir.Dördüncü bölümde, V. De Filippis' in 2003' deki çalışması esas alınarak, çoklu doğrusal polinomlar üzerinde tersinir ve nilpotent değerli türevler incelenmiştir.Beşinci bölümde V. De Filippis' in 2004 yılındaki çalışması alınmış ve asal halkaların tek yanlı idealleri üzerinde türevli komütatörlerin sıfırlayan koşulları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.In the first chapter, the subject of the thesis is introduced and short information about the works, done so far related to this subject, is given.In the second chapter, some general knowledge which may help to make easy understanding and reading of this thesis are given. Moreover, the summary of some works done over prime rings so far and frequently used important results from the references take places in this chapter.In the third chapter, by studying V. De Filippis? 2006 work related to generalized derivations with nilpotent values on multilinear polynomials, Wang? s result in 2004 to the case of semiprime rings are extended.In the fourth chapter, by mainly considering the work of V. De Filippis in 2003, derivations with nilpotent and invertible values on multilinear polynomials are handled.In the fifth chapter, V. De Filippis? 2004 work is primarly considered and annihilator conditions of commutators with derivation on right ideals of prime rings are dealt with.