Studies on the recycling of glass fiber reinforced polyester resin composites
Cam elyaf takviyeli polyester reçineli kompozit malzemelerin geri dönüşümü üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 256029
  2. Yazar: GÜLDEN KUTLUATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT YENİGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin amacı, cam elyaf takviyeli polyester (CTP) geri dönüşümü sağlayacak çalışmaları gerçekleştirmektir. CTP kompozit atıklarının yeni ürünler haline getirmek için geri dönüşümü çalışılmıştır. Mekanik geri dönüşüm tekniği, atık kompoziti öğütme ve boyutsal sınıflandırma işlemlerini içerir. Burada boyutsal sınıflandırılmış CTP'nin, dolgu malzemesi olarak yeni kompozit hazırlanmasında tekrar kullanımı amaçlanır. Isıl geri dönüşüm prosesi ise atık kompoziti enerji değerinden faydalanmak için yakma işlemidir.Atık CTP tozunun, kalsit ile karşılaştırılarak dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği çalışıldı. Deneyler süresince alınan örneklerde, elastik modülü ve bükülme dayanımı testleri gerçekleştirildi. Ayrıca, sertleşme sıcaklığı, jelleşme ve sertleşme zamanlarını içeren ısısal testlerden de faydalanıldı. Isısal testlerde dolgu malzemesi kullanıldığında gerek kalsit gerek atık CTP tozu birbirine yakın sonuçlar vermiştir..Öğütülerek elde edilen CTP tozları dolgu malzemesi olarak tekrar kompozit yapımında kullanılabilir. Kalsit dolgu malzemesi yerine atık toz CTP kullanabileceğimiz bu çalışmada görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is investigating reuse of glass fiber reinforced polyester composites (GRP) into new composites. This composite recycling waste were studied into new products. Mechanical recycling technique includes waste grinding and dimensional classification processes. Here, classified GRP is intended to reuse as a filling material to the virgin mix. Thermal recycling process is an incineration process which uses the combustion energy of the waste material.GRP waste dust was used instead of calcite filler for the comparision of the mechanical and thermal properties. The prepared samples were tested for tensile and flexural strengths and corresponding moduli and bending strengths were found. In addition to mechanical tests, thermal behaviour including peak temperature, gel and peak of time were found. When the filling material was used in the thermal test both calcite and waste GRP dust gave results close to each other.The ground GRP waste dust can be used as filling material in new composite products. In this study, it can be concluded that GRP waste dust could be used instead of calcite as a filling material.