Konya-Karapınar havzası karstik özelliklerinin belirlenmesinde hidrojeolojik parametrelerin kullanılması
Hydrogeological parameters used in determining karstic features of Konya-Karapinar basin
- Tez No: 256098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışma alanı, Konya-Karapınar ilçesi ve yakın dolayını içine alan 2500km2'lik bir bölgedir. Bölge, çözünmeye son derece elverişli Bolkardağı Birliği'ne ait Jura-Kretase yaşlı kireçtaşları ile Miyosen ve sonrası yaşlı birimlerden oluşmuştur. Konya Havzası'nın bir iç havzaya dönüşmesinin en büyük nedeni iklimsel değişimlerin yanı sıra, karstik gelişim modelinin karakteristik şekli olan obruklar veya obruk şekilli mağaralar kanalıyla ani su boşalımlarıdır. Bölgedeki obrukların bir kısmı fosilleştiği halde, bazıları aktiftir. Bazı alanlarda ise, yeni obruklar oluşmakta veya oluşum aşamasındadır. Kısacası, bölgede obruk gelişimi süreklidir ve obruk gelişimini önlemek mümkün değildir. Bu süreklilik, bazı yerleşim alanlarında mal ve can güvenliğini tehdit edecek boyutlardadır.Bu çalışmada hidrojeolojik parametreler kullanılarak, çöküntü oluşabilecek muhtemel alanların belirlenebilmesi için; çalışma sahasında her 25 km2'yi en iyi temsil ettiği düşünülen kuyulardan seviye ölçümleri alınarak ve özellikle güncel olan Akkuyu ve İnoba obrukları çevresinde kuyu seviye ölçümleri sıklaştırılarak, yeraltı su tablası haritası çizilmiştir. 72 noktada yapılan yerinde ölçüm (ın-situ test) değerlerine göre; çözünmüş oksijen, pH, sıcaklık dağılım ve özgül elektriksel iletkenlik haritaları yapılmıştır. Bu haritalar doğrultusunda Akkuyu- İnoba koridoru olarak tanımlanan çöküntü oluşması muhtemel tehlikeli bir hat belirlenmiştir. Hidrokimyasal çalışmalar kapsamında ise, 31 noktadan alınan su örneklerinin majör anyon-katyon analizleri yapılarak Piper, Schoeller, ABD Tuzluluk ve Wilcox diyagramları değerlendirilmiş, suların kökeni, tipi ve sınıflaması yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area, near the town of Konya- Karapınar and into the area of 2500 km2 is an area due. The study area has suitable resolution Bolkardağı Units which composed of Jurassic-Cretaceous limestones and Miocene and after units. Konya Basin, into an interior basin of the biggest causes of climatic changes, as well as karst development model characteristic shape of the cave-shaped obruks or obruks are through the sudden discharge of water. Some of the obruks in the area in case fossils, some of the becomes actives. In some areas, the new obruks are formed or in formation stage. In short, obruk development is ongoing in the region and that prevent the development is not possible. This continuity, in some regions will threaten the security of life and property has reached proportions.In this study, using the hydrogeological parameters, collapse may occur when identification of possible areas to be; work in the field every 25 km2 best considered to be representative of the level of the wells by taking measurements, and especially to date Akkuyu İnoba obruks and around the well level measurements often enabling the underground water table map was drawn. According to the in-situ tests, where the 72 points of measured values; dissolved oxygen, pH, temperature distribution and specific electrical conductivity maps were made. In line with this map is defined as Akkuyu-inoba corridor probable depression was defined a dangerous line. Hydrochemical studies within the scope of the 31 points taken from the water samples was performed, the major anion-cation analysis Piper, Schoeller, U.S.A. Salinity and Wilcox diagrams have been evaluated, water origin, type and classification are interpreted.