Sulu ortamda bulunan azo boyar maddelerin, ozonlama, Uv-H2O2, fenton ileri oksidasyon yöntemleri ile uzaklaştırılması ve kinetik parametrelerinin belirlenmesi
Removal of azo dyes from aqueos solution by advanced oxidation of, ozone, Uv-H2O2 fenton and determination of kinetic parameters
  1. Tez No: 480199
  2. Yazar: AZİZE SÖZÜTEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ERBATUR, ÖĞR. GÖR. ERDAL KUŞVURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada sırası ile üç, dört ve beş aromatik halkaya sahip AO-II, AB-I ve RR198 boyarmaddelerinin UV-H2O2, Ozon ve Fenton ileri oksidasyon yöntemleri ile sulu ortamlardan uzaklaştırılması incelenmiştir. UV-H2O2 ve Ozon yöntemlerinde boyaların en etkin parçalandığı pH?lar araştırılmıştır. Buna göre, UV-H2O2 sisteminde AO-II için pH 3,0, AB-I için pH 7,0 ve RR198 için pH 10,0 optimum pH olarak belirlenmiştir. UV-H2O2 ve Fenton yöntemlerinde optimum dozdaki H2O2 sisteme, başlangıçta birden ve akış hızı 0,5-1,0-2,0 mL dk-1 olarak dört farklı hızda eklenmiştir. Optimum [Fe+2]/[H2O2] (mM/mM) oranı Fenton sistemi için 0,25 ve UV-H2O2 sistemi için [H2O2]/[Boya] =25 olarak hesaplanmıştır. Uygulanan üç sistemde de bozunma hızı, AO-II>AB-I>RR198 şeklinde en küçük molekülden en büyük moleküle doğru azalmıştır. AO-II, AB-I ve RR198 boyalarının bu üç yöntemle oksidasyonu, pseudo 1. derece kinetik modeline uygulanarak hız sabitleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study oxidation of three composed of 3,4 and 5 aromatic ring of AO-II, AB-I and RR198 in water, was investigated by UV-H2O2, Ozone and Fenton advanced oxidation processes. In UV-H2O2 process, pH 3,0 for AO-II, pH7,0 for AB-I and pH10,0 for RR198 was decided as optimum decolorization pH values. pH10 was optium value for all three reactive dyes on the ozonation process. On UV-H2O2 and Fenton process, the optimum value of H2O2 was added to system three different dropped rates 0.5-1.0-2.0 mldk-1 and one time at the beginning of the reaction. The optimum ratio of [Fe+2]/[H2O2] (mM/mM) on Fenton process as 0.25 and [H2O2]/[Dye] on UV-H2O2 process as 25 were calculated. The oxidation ratio was decreased AO-II>AB-I>RR198 from small molecule to big molecule in all oxidation methods. Oxidation kinetics of AO-II, AB-I and RR198 successfully fitted pseudo first order kinetics model. The value of degradation rate constant for all dye was calculated.