Dolomit cevherinin kalsinasyon karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of calcination characteristics of dolomite
- Tez No: 256099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasında, dolomitlerin kalsinasyon karakteristiklerini belirlemek amacı ile örnekler (Antalya (Alanya) ve Mersin (Kızılbağ, Çanakçı)) alınmış ve deneyler yapılmıştır. İlk aşamada, dolomit örneklerinin kimyasal, petrografik, mineralojik ve fizikomekanik özellikleri belirlenmiştir. İkinci aşamada kalsinasyon deneyleri yapılmıştır. Kalsinasyon deneyleri dolomitlerin farklı boyut, farklı süre ve farklı sıcaklık şartlarındaki davranışlarını belirlemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda, incelenen dolomit örneklerinin yapı malzemesi, kireç, cam ve refrakter üretimi için kullanılabilir olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the samples were taken from Antalya (Alanya) and Mersin (Kızılbağ, Çanakçı) region to determine calcination characteristics of dolomites and examined the tests. Firstly, the chemical, petrographical, mineralogical and physico-mechanical properties of the dolomite samples were determined. Secondly, calcinations tests were examined. These tests were carried out to determine different size, time and temperature conditions of dolomites. At the end of the tests, it was understood that examined dolomite samples could be used for building material, lime, glass and refractory material production.