Adana ilinde turunçgillerin pazarlama yapısı ve sorunları
The structure of citrus marketing and the problems in the province of Adana
- Tez No: 256101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma ile Adana ilinde turunçgillerin pazarlanması ve sorunları incelenmiştir. Türkiye turunçgil üretiminin yaklaşık %70'lik kısmını gerçekleştiren Adana, Mersin ve Hatay illeri içinde Adana %29'luk üretim miktarı ile birinci sırada yer almaktadır. Adana gerek üretimi, gerekse paketleme evlerinin kapasitesi ile turunçgil pazarlamasında önemli bir yere sahiptir.İlimizde yapılan araştırmalarda ürünün, üreticiler tarafından, kilo ve götürü usul ile olmak üzere iki şekilde pazarlandığı görülmüştür. Büyük ölçekli araziye sahip olan üreticiler genelde kilo ile satışı tercih ederken, küçük arazi sahibi üreticiler götürü usul ile satış yapmaktadırlar. Her iki şekil pazarlamada da alıcı hasadı kendisi yapmakta, mal teslimatı bahçede olmakta ve ödeme şekli genelde vadeli gerçekleşmektedir. İlimizde yetiştirilen ürünler kalitesi nedeniyle büyük bir oranda ihracat yoluyla değerlendirilmektedir. Ürünün pazarlama masraflarının tamamı alıcı tarafından karşılanmaktadır. İlimizde turunçgil üretimine büyük rağbet olmasına karşın paketleme evleri ve soğuk hava depolarının yeterince kurulmaması üreticilerin alıcılar karşısında zayıf kalmasına fiyat belirlemede tamamen alıcının karar vermesine neden olmaktadır. Bunu giderebilmek için üretici birlikleri kurulmalı ve kurulan bu kooperatifler yurt genelinde büyük bir çatı altında birleştirilerek üreticinin korunması sağlanması, devlet üreticiyi üretim aşamasından itibaren teşvikler ile desteklemelidir.
Özet (Çeviri)
With this study, in the province of Adana, the marketing and marketing problems of citrus are investigated. Approximately 70% of citrus production of Turkey is made in Adana, Mersin and Hatay and in these provinces Adana comes the first in production of citrus with nearly 29% production volume. With the production and the capacity of packaging houses of citrus, Adana has an important place in citrus marketing.The researches made in our province show that producers sell their product in two different ways, they sell their product either by weight or by ?lump sum? method. While the producers who have large amounts usually prefer to sell their product by weight, the small producers prefer the ?lump sum? method. In both methods consumers make he harvest by themselves, delivery of goods happens at the gardens and payments are usually made in terms.As our province?s products are high qualified, they are preferred to be exported to other countries. The whole marketing expenses are paid by the consumers.Despite great demand for citrus production in our province, because of not having enough packaging houses and cold storages, producers become weak against consumers and consumers set the price instead of producers. To come over this problem, there must be producer unions and these unions (comparatives) must get together around the country and they must try to protect producers. Government should support the producers with incentives from the production stage.