SPAM iletilerin internet omurgasına yan etkileri ve engellenmesi
Side effects of SPAM messages over web spine and block activity
- Tez No: 256139
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT ÇÖLKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde sürekli gelişen ve kullanımı artan İnternet teknolojileriyle birlikte e-posta kullanımı, haberleşmenin en önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Çok kısa bir sürede milyonlarca kişiye ulaşılabilecek kadar popüler olan e-posta haberleşmesinin zamanla ticaret, SPAM, saldırı ve virüs gibi eylemlerin odağı haline gelmesi kaçınılmaz olmuştur. Gündelik hayatımızın bir parçası haline gelen e-posta trafiğinin büyük bir kısmını oluşturan SPAM e-postalar, hem kullanıcıları hem de İnternet trafiğini önemli ölçüde meşgul etmektedir.Bu çalışmada öncelikle SPAM e-postaların sebep olduğu olumsuzluklar ele alınmış olup, SPAM e-posta gönderme teknikleri ve SPAM e-postaların engellenmesi konusunda derinlemesine araştırmalar yapılmıştır. SPAM e-postaların engellemesine yönelik kullanılan teknikler detaylı bir şekilde açıklanarak, e-posta sunucusunda ve kullanıcı tarafında yapılan uygulamalarla ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir.Bu çalışmadaki teknik uygulamalar, yapılandırmalar, sonuç ve çözüm önerileri, spam e-postaların engellenmesi konusuna ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
E-mail usage, together with the continuous development and usage of Internet Technologies, has became one of the most important components of the communication area. In a very short period of time, it is unavoidable to be focussed. E-mail communication which became most populer to be reached to the millions of people has became unavoidable and attracted the attention of the the trade, SPAM, attack and virus activities. SPAM e-mails which are the major part of the e-mail traffic considerably employs the users and the Internet traffic at the same time.In this thesis, it is dealth with primarily the negative effects of the SPAM and e-mail messages and studies of block of e-mail and SPAM mail sending techniques are also deeply considered. The techniques blocking the SPAM messages and the results arising from the usage of applications in the e-mail server are explained and evaluated in a very detailed way.The technical applications, configurations, results and the suggestions of the solutions used in this thesis will show the way to block the SPAM mail messages.