Development of an electronic mail environment with NFC technology extension
Bir elektronik posta ortamının geliştirilmesi ve yakın saha iletişimi uygulaması
- Tez No: 256155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Elektronik posta günümüzde yaygın olarak kullanılan iletişim araçlarından bir tanesidir. Coğrafi kısıtlamalardan bağımsız olarak servis kullanımı olarak tanımlanan hareketlilik (taşınırlık), kullanıcıların elektronik postalarına ulaşabilmeleri için önemli bir gereksinimdir. Bu çalışmanın amacı internet tabanlı ve mobil tabanlı elektronik posta uygulamalarını geliştirerek, kullanıcılara elektronik posta hizmeti sağlamak ve elektronik postalarına istedikleri her yerden ulaşabilmelerini sağlamaktır. İnternet tabanlı MailMoby Uygulaması kullanıcıların tarayıcılarını kullanarak, internet üzerinden elektronik posta kutularına ulaşmalarını sağlamaktadır. Diğer taraftan, MobileMoby kullanıcıların Java destekleyen telefonları üzerinden elektronik postalarına ulaşmalarını sağlamaktadır.Mobil teknolojilerin hızla geliştiği günümüzde, bu teknolojilerden biri de ?Yakın Saha İletişimi?dir. Elektronik posta uygulamalarının geliştirilmesine ek olarak, bu teknoloji çalışılmış, araştırılmış ve bu teknolojiyi kullanan bir uygulamanın kullanılabilirliği MobileMoby uygulamasının da yardımıyla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
E-mail is one of today?s widely used communication tools. Mobility, which is defined as being free from any geographical restrictions to make use of any service, is a very important requirement for the users to access e-mail data. The aim of this study is to develop a web based mail server application, and a mobile mail client application to provide an e-mail service for the users which gives the opportunity to reach their e-mails from anywhere they want. MailMoby webmail application enables users to reach their mailboxes from their browsers while they are on the Internet. On the other hand, MobileMoby, the mobile client application, enables access to mailbox using their Java-enabled smart phones.Mobile technologies are growing fast to satisfy mobility requirements; one of these rapidly growing mobile technologies is NFC (Near Field Communication). In addition to the e-mail applications development, NFC is studied, and usability of an NFC application is tested through MobileMoby.