AISI 1040 ve AISI 4140 çeliklerinin dinamik sürtünme katsayısının cevap yüzey metodu ile incelenmesi
The investigation of dynamic friction coefficient of AISI 1040 and AISI 4140 steels by using of response surface method
  1. Tez No: 256200
  2. Yazar: NETİCE DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, metal çiftleri için teknik kuru sürtünmedeki noktasal temaslı dinamik sürtünme katsayısı iki adımda ele alındı.Birinci adımda, AISI 1040 ve AISI 4140 çifti için temas yükü, kayma süresi, devir ve yüzey pürüzlülüğünün sürtünme kuvvetiyle olan bağıntısı araştırıldı. Benzer çalışmalara paralel sonuçlar bulundu.İkinci adımda ise, istatistiksel bir yöntem olan Cevap Yüzey Metodu (CYM) ile modellemeye gidilerek AISI 1040 ve AISI 4140 çelikleri ile bir dizi deney yapıldı. Deneylerden alınan sonuçların analizi ile model elde edildi. Deney sonuçları ile modelden elde edilen tahmini sonuçlar arasında %95 uyum gözlendi.Sonuç olarak triboteknik sistemlerde, sürtünme faktörlerinin sürtünme katsayısına olan etkilerini CYM ile gözlemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this work, dry friction coefficient of dynamic friction between two pieces are studied in two steps.In the first step, AISI 1040 and AISI 4140 steels were used. On a pair of this steel pieces, the effects of contact load, sliding time and surface roughness, friction force were studied and related results are obtained as the similar studies.In next step Response Surface Methodology (RSM) is used on AISI 1040 ve AISI 4140 steels. Experimental results were analyzed to develop a model. It was observed that there was an accord in %95 value between experimental results and prediction of the model. As a result of tribosystems in which RSM can be used to observe and optimize coefficient of friction and system parameters.