Farklı bileşimlere sahip çeliklerin borlama işlemi ile yüzey özelliklerinin incelenmesi
The investigation of surface properties in steels with different composition by boriding process
  1. Tez No: 259922
  2. Yazar: FİLİZ TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde makine elemanlarının yüzeylerinin korunması ve uzun ömürlü olması için geliştirilen yöntemlerden biri borlamadır. Borlama yöntemiyle elde edilen yüzeyler yüksek sertlik, korozyon ve aşınma direnci ile sanayi uygulamalarında fayda sağlamaktadır.Bu çalışmada AISI 1020, AISI 1040, AISI 4140 ve AISI H13 çeliklerinin borlama işlemiyle kaplanan yüzeylerin korozyon ve kırılma davranışları incelenmiştir. 820 °C, 860 °C, 900 °C ve 940 °C sıcaklıkta ve 2, 4, 6 ve 8 saat süreyle borlama yapılarak oluşturulan borür tabaka kalınlıkları ölçülmüştür. Süreyle ve sıcaklıkla kalınlık ilişkisi, çelik bileşimlerinin kalınlıkla bağlantısı araştırılmıştır.860 °C ve 900 °C sıcaklıkta 2 ve 4 saat süreyle borlanan AISI 1040, AISI 4140 ve AISI H13 çeliklerinin H2SO4 çözeltisi (%10) ve yapay deniz suyunda 21 gün bekletilerek kütle kayıpları takip edilerek korozyon davranışları incelenmiştir. Borür tabakasına ortamdaki sıvının nasıl etki ettiği araştırılmıştır.Ayrıca Vickers indentasyon yöntemi ile borür tabakalarının (FeB ve Fe2B) kırılma toklukları hesaplanmıştır. 8 saat süreyle 860 °C, 900 °C ve 940 °C sıcaklıkta borlanan bütün çeliklerdeki borür tabakalarının kırılma tokluklarının sıcaklıkla ve borür fazı ile nasıl değiştiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today boriding is one of the using methods because the surfaces of machine components protect and their life is long. Boriding surfaces have advantages in industrial applications such as high hardness, corrosion and wear resistance.In this study, surfaces coating by boronizing process were examined corrosion and fracture behavior in AISI 1020, AISI 1040, AISI 4140 and AISI H13 steels. The boronizing process was performed in 820, 860, 900, 940 °C and 2, 4, 6, 8 hours. So the thicknesses of borides were measured.AISI 1020, AISI 1040 and AISI H13 steels boriding in 860, 900 and 2,4 hours were investigated their corrosion behavior by following weight loss. Steels were stayed in H2SO4 solution (vol. 10 %) and artificial seawater during 21 days. It was researched how liquids in media affected boride layers.Also the fracture toughnesses of boride layers (FeB and Fe2B) were calculated via Vickers Indentation technique. It was analyzed how the fracture toughnesses of boride layers in all steels boriding in 860, 900, 940 in 8 hour changed with temperature and boride layers.