Bazı fungal türlerin standart ve içeriği değiştirilmiş besiyerlerindeki mikroskobik ve makroskobik yapılarının incelenmesi
Microscopic and macroscopic investigations of some fungal species in standard and modified media
  1. Tez No: 256220
  2. Yazar: NURCAN BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada 6 mikrofungus türü (Penicillium janthinellum, Penicilliumchrysogenum, Penicillium aurantiogriseum, Aspergillus niger, Aspergillus wentii,Aspergillus terreus) ile çalışılmıştır. Bu türlerin standart 4 besiyeri ortamına ve bunlarıniçeriği değiştirilmiş şekillerine uygun yöntemle ekimleri yapılarak, kültürlerdeki içerikdeğişikliğinin türlerin makroskobik ya da mikroskobik yapılarında fark oluşturupoluşturmadığı incelenmiştir. İçeriği değiştirilmiş besiyerlerindeki maddelerin gelişimüzerinde negatif ya da pozitif etkileri değerlendirilip, bu etkilerin kullanılan türleraçısından teşhiste ayırt edici bir özellik olarak kullanılabilirliliği incelenmiştir.Bu amaçla kullanılan 6 fungal türün, 20 mL besiyeri içeren petri plaklarına, 106CFU/ mL spor solüsyonundan steril pipet yardımıyla 1 damla olacak şekilde ekimleriyapılmış, 25 °C ve 37 °C' de 7 gün inkübasyona bırakılmıştır. İnkübasyonun başladığı3. günün sonundan itibaren her 24 saatlik periyotta petri plaklarında oluşan kolonilerinçapları ölçülmüştür.Toplam 15 besiyeri ile çalışılmıştır. 7 günlük inkübasyon sonunda oluşankolonilerin makroskobik ve mikroskobik görünümlerinin fotoğrafları çekilmiştir.Çalışmamızda, standart Czapek Yeast Autolysate Agar (CYA) ve standart RoseBengal Streptomycin Agar (RB) besiyerinde 37 °C' de üremesi gözlenmeyen A. wentiitürünün, 37 °C' de içeriği değiştirilmiş CYA ? 3, CYA ? 4, CYA ? 5 ve RB ? 2besiyerlerinde gelişimi gözlenmiştir. A. wentii' nin mikroskobik görünümünde özellikleRB ? 2 besiyerinde anormal yapılı fiyalid ve CYA ? 5 besiyerinde ise çatal şeklindevesikül yapısı gözlenmiştir. Yine aynı şekilde P. chrysogenum' un standart RB' degelişimi görülmez iken RB ? 2 ve RB ? 3 besiyerinde gelişimi görülmüştür. CYA ? 4IIbesiyerinin çalıştığımız tüm türler incelendiğinde sporulasyon üzerinde negatif etkisigözlenmiştir.P. janthinellum' un Malt Ekstrakt Agar - 1(MEA ? 1) besiyeri ortamında kokumeydana getirdiği ve bu besiyerinin tüm türlerde gelişim üzerinde olumlu etkisisaptanmıştır. RB ? 1 besiyerinin gelişim ve özellikle de sporulasyon üzerinde sonderece olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca bu besiyeri ortamının 6 fungus türündede gelişimi pozitif yönde etkilediği görülmüştür. PDA ? 2 besiyerinin hem spor hem depigmentasyonda negatif etkiye sahip olduğu görülmüştür.Kullanılan tüm türler ele alındığında MEA ? 1 ve RB ? 1 besiyerlerinin gelişim vesporulasyon açısından en uygun, CYA ? 4 besiyerinin sporulasyon açısından enelverişsiz kültür ortamları olduğu ve RB1 ? 2 besiyerinin ise türlerin gelişimi açısındanyetersiz olduğu görülmüştür.Çalışmanın sonunda modifiye edilmiş besiyerleri ile türlerin özelliklemakroskobik yapılarında farklılık tespit edilmiştir. Tüm bu değişken özellikler dahadetaylı çalışmalar ile türlerin teşhisinde yararlı, destekleyici bilgi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
6 microfungi species (Penicillium janthinellum, Penicillium chrysogenum,Penicillium aurantiogriseum, Aspergillus niger, Aspergillus wentii, Aspergillus terreus)were used in this study. These species were inoculated in 4 standard and modifiedmedia in order to see whether content changes would have an effect on micro- andmacroscopic structures of fungi. Positive and negative effects of contents of modifiedmedia on fungal growth were investigated and these effects were considered in terms oftheir utility as a diagnostic character in species identifications.1 mL aliquots taken from 106 CFU/ mL spore solutions of 6 fungal species wereinoculated in Petri dishes containing 20 mL of media, the plates were incubated at 25 °Cand 37 °C for 7 days, and colonial diameters were measured with one day intervalsstarting by the 3rd day of incubation. A total of 15 media were used and at the end of theincubation period of 7 days, micro- and macroscopic appearances of colonies werephotographed.A. wentii was found to be a species which showed no growth at 37 °C in standardCzapek Yeast Autolysate Agar (CYA) and standard Rose Bengal Streptomycin Agar(RB), but colonies developed in CYA ? 3, CYA ? 4, CYA ? 5 and RB ? 2 media whichare modified forms of the standard media. Abnormal phyalide in RB-2 media andforked vesicle formations in CYA ? 5 media were observed in microscopicinvestigations of A. wentii. Similarly, P. chrysogenum showed no growth in standardRB media but in RB ? 2 and RB ? 3 media. CYA ? 4 was found to have a negativeeffect on sporulation for all species investigated.P. janthinellum was shown to yield an odour in Malt Extract Agar - 1(MEA ? 1)media. We also determined a positive effect of this media on growth of all species.Similarly, RB ? 1 media had an increased positive effect on growth and especially onIVsporulation. PDA ? 2 media was found to have a negative effect on both sporulation andpigmentation and of P. janthinellum.When we consider all the fungal species, MEA ? 1 and RB ? 1 appeared to be themost suitable culture media for growth and sporulation, CYA ? 4 to be the mostunfavorable media for sporulation and RB1 ? 2 to be poor for growth.In conclusion, macroscopic structural modifications were observed in fungalspecies when inoculated in modified media. All these data, which can be expanded withfurther similar studies, can potentially be used as useful and contributory data in speciesidentifications.