Kuantum noktasinda elektrik alan ve sicakliğin bağlanma enerjisine etkileri
The effects on the binding energy of the electric field and the temperature in the quantum dot
- Tez No: 256221
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, küresel bir GaAs/AlAs kuantum noktasındaki bir hidrojenik atomun bağıl enerjisi etkin kütle yaklaşımının sınırsız değeri hesaba katılarak hesaplanmıştır.Biz, etkin kütle yaklaşımı kullanarak, yabancı atomun farklı konumları için kuantum noktasının bir fonksiyonu olarak taban durum enerjisini elde ettik. Varyasyon metodu kullanılarak elde ettiğimiz sonuçlar üzerinde elektrik alan ve sıcaklığın etkisi tartışıldı.Sonuçlar, noktanın boyutundaki bir küçülme ile yabancı atomun bağıl enerjisinde artış olduğunu göstermektedir. Bağıl enerji yabancı atomun konumuna bağlı olarak da bulunur. Ek olarak, elektrik alanı ve sıcaklığın artmasıyla bağlanma enerjisi azalır.
Özet (Çeviri)
The binding energy of a hydrogenic donor in a spherical GaAs /AlAs quantum dot is calculated by taking into account the infinite value of the barrier potential. Using the effective ?mass approximation we obtained the energy of the ground state as a function of the dot size for different impurity position. Effects of electric field and temperature are discussed on the results obtained using variotinal method. The results show that the impurity binding energies increases with a reduction in the dot dimension. The binding energy is also found to depend on the location of the impurity. In addiction, the binding energy decreases with increasing the electric field and temperature.