Kuzey Ankara kentsel dönüşüm projesinin peyzaj mimarlığı açısından irdelenmesi
The examination of North Ankara urban transformation project in the aspects of landscape architecture
  1. Tez No: 256262
  2. Yazar: ASLI ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Fiziksel, ekonomik, sosyal ve kültürel yapının hızla değiştiği günümüzde, mekansal olgularda hızla değişmekte ve yenilenmektedir. Bu değişime ayak uyduramayan mekan ise sağlıksızlaşmakta, kentsel çöküntü ya da yıpranma sürecine girmektedir. Endüstri Devrimi sonucunda yaşanabilir planlı kentlerin yaratılması genel hedefi ile ?kentsel dönüşüm? kavramı ortaya çıkmıştır. Kent planlamada odak noktası haline gelen ?kentsel dönüşüm projeleri? gerçekleştirilirken; peyzaj mimarlığı disiplininin yeşil alanlar ile; proje alanına kazandırdığı fiziksel, sosyal, ekonomik ve çevresel girdiler de günden güne yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.Bu süreç içerisinde, Başkent Ankara'da yaşanan hızlı değişimlere ayak uyduramayan kent dokularında da ?kentsel dönüşüm projeleri?ne ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. ?Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi? de içeriği ve uygulandığı alan bakımından Başkentin ve Türkiye'nin en kapsamlı dönüşüm projesidir. Bu tez çalışmasında, kentsel dönüşümde peyzaj mimarlığı meslek disiplini çerçevesinde yeşil alanların önemi vurgulanarak, ?Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi? bu kapsamda irdelenmiş ve kentsel dönüşüm sonrası alanda, planlanan yeşil alanlar ile proje alanının nasıl daha yaşanabilir bir alan olabileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Spatial concept rapidly changes and regenerates in nowadays when physical, economic, social and cultural structure rapidly changes. The locations failing to keep pace with this change becomes unhealthier and urban collapse or process of breakdown commences. ?Urban Transformation? concept rose with the overall objective of creating habitable planned cities as a consequence of Industrial Revolution. While ?Urban Transformation Project? becoming point of focus for urban planning; physical, social, economic and environmental benefits provided by landscape architecture with green areas, discipline to the project area day to day come across as inevitable realities.During this process, in urban concepts failing to keep pace with rapid changes experienced in Capital Ankara, ?urban transformation projects? become an urgent need. ?North Ankara Urban Transformation Project? is the most comprehensive transformation project of the Capital City and Turkey by means of its concept and area of implementation. In this thesis study the importance of green areas emphasized under the framework of landscape architecture, ?North Ankara Urban Transformation Project? were determined within this extend and it was examined thoroughly how areas of study could become a more habitable areas with the concept of urban transformation.