Ankara ili damızlık süt sığırı yetiştirici birliğine üye süt sığırcılığı işletmelerinde üretilen sütlerin somatik hücre sayıları
Somatic cell count in milk produced by dairy cattle farms that are members of cattle breeders society in and for province of Ankara
- Tez No: 256280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİN CEDDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada amaç, Ankara İli Damızlık Süt Sığırı Yetiştirici Birliğine üye olan 150 işletmede üretilen sütlerde 4 farklı mevsimde somatik hücre sayısının tespit edilerek, işletmelerin genel özelliklerinin ve mevsimin somatik hücre sayısına etkilerinin belirlenmesidir. 2006 yılı Aralık ayı ile 2007 yılı Kasım ayları arasında işletmelerin sabah sağımlarında işletme tankından alınan süt örneklerinde Standart Analiz Yöntemi (direk mikroskop sayım yöntemi) kullanılarak somatik hücre sayısı belirlenmiştir.Mevsimlere göre somatik hücre sayıları kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde sırasıyla 179.730 SHS/ml, 238.899 SHS/ml, 267.005 SHS/ml ve 204.877 SHS/ml bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine effects of general features of enterprises (shelter type of enterprises, ground structure, whether there is any paddock, whether milking machine is used, milking hygiene before and after milking and etc.) and effects of seasons to the number of somatic cells by determining the number of somatic cells in milks of dairy cattle farms which supply milk to and which are members of Cattle Breeders Association of Ankara Province in 4 different season. Milk samples are provided from enterprise tanks in morning milking between the period of December 2006 and November 2007. Standard Analysis Method (direct microscope enumeration method) is used in order to determine the number of somatic cells.Number of somatic cells in winter, spring, summer and autumn are found 179.730 SCC/ml, 238.899 SCC/ml, 267.005 SCC/ml ve 204.877 SCC/ml respectively.