Bıldırcın yemlerinde transgenik mısır kullanılmasının bazı performans kriterleri ile farklı dokulardaki dna üzerine olan etkileri üzerinde bir araştırma
A research on the effects of using transgenic corn in quail feed on some performance criteria and on the dna of the different organs
- Tez No: 256281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK PULATSÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, bıldırcın yemlerinde transgenik mısır kullanılmasının bazı performans kriterleri üzerine etkisi ve transgenik mısırda bulunan yabancı gene özgü dizilerin farklı dokulardaki varlığı incelenmiştir.Araştırma, kontrol ve GDO uygulama grupları üzerinden yürütülmüştür. Deneme büyütme ve yumurta dönemi olarak iki dönemde planlanmıştır. Büyütme dönemi 0-3. (birinci periyot) ve 4-6. hafta (ikinci periyot) olmak üzere iki periyoda ayrılmıştır. Büyütme döneminin 1. periyodunda erkek ve dişiler birarada (N=10), 2. periyotta ise erkek ve dişiler ayrı bölmelerde (N=5) beslenmişlerdir. Yumurta dönemi 31 gün devam etmiş ve elde edilen bıldırcınlar (N=17) yeni nesli oluşturmuştur. Bu şekilde iki nesil elde edilmiştir. Kontrol ve transgenik mısır, büyütme dönemi yemlerinde %24, yumurta dönemi yemlerinde %38.5 seviyesinde yer almıştır.Araştırma sonunda, grupların ortalama ağırlık, ağırlık artışı, yem tüketimi ve yem değerlendirme sayıları arasındaki farklılıklar büyütme dönemlerinin 1. periyotlarında istatistik önemde bulunmamıştır (P>0.05). Yalnızca 1. büyütme dönemi 1. periyodunun 3. hafta ortalama ağırlıkları arasındaki farklılık istatistik önemde bulunmuştur (P0.05). Farklı dönemlerde alınan doku örneklerinde (karaciğer, but kası, duodenum, jejunum, ileum), transgenik mısıra özgü diziler tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of using transgenic corn in quail feed on some performance criteria and presence of specific arrays belong to foreign gen releated to transgenic corn were examined in different tissues.This study was conducted with control and GMO treatment groups. The experiment was planned with two terms as growth and laying. Growth term was completed by dividing two periods; 0-3rd (first period) and 4-6th (second period) weeks. During the first periods animals were fed males and females (N=10) together, while male and female quails (N=5) were fed in different cages at second period. The laying term durated 31 days and quails hatched from eggs produced during this term were utilized as the next generation (N=17). Two generations were obtained by this way. Control and transgenic corn were included %24 levels in the diets at growth term and %38.5 levels in the diets at laying term.The data obtained from the research indicated that the differences between the treatments for body weight, weight gain, feed intake and feed conversion ratio were not statistically significant at first period of growth (P>0.05).