Etlik bıldırcın karma yemlerinde balık unu yerine yağı alınmış un kurdu larva ununun kullanım olanakları
The using possibilities of defatted yellow mealworm meal instead of fishmeal in quail diets
- Tez No: 544200
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SARICA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, etlik bıldırcın rasyonunda balık ununun (BU) yerine yağı alınmış un kurdu larva ununun (UK) farklı düzeylerde ikamesinin performans, kesim ve serum biyokimya parametreleri, etin besin maddesi bileşimi ve üretim maliyeti üzerine olan etkilerini incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmada, 5 grup ve 6 tekerrürlü ve her bir tekerrürde de 20 adet bulunacak şekilde toplam 600 adet bıldırcın civcivi kullanılmıştır. Rasyonlar; % (0BU + UK100), 25 (UK25 + BU75), 50 (UK50 + BU50), 75 (UK75 + BU25) ve 100'ü (UK100 + BU0) düzeylerinde yağı alınmış un kurdu larva ununun ikamesiyle oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study investigated the effects of replacing of defatted meal worm larvae meal at different levels instead of fish meal in diet on performance, serum biochemistry and slaughtering parameters and nutrient composition of meat of quails. In the research, a total of 600 day-old unsexed Japanese quail chicks that included 5 groups with 4 replicates of 20 chicks each were used. The diets were formulated with defatted meal worm larvae meal by replacing 0 (FM0+WM100), 25 (WM25+FM75), 50 (WM50+FM50), 75 (WM75+FM25) and 100 (WM100+FM0) % of fish meal.