Damızlık bıldırcın yemlerinde farklı karotenlerin yumurta sarısı ve kuluçka performansı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Damizlik bildircin yemleri̇nde farkli karotenleri̇n yumurta sarisi ve kuluçka performansi üzeri̇ne etki̇leri̇ni̇n karşilaştirilmasi
  1. Tez No: 367489
  2. Yazar: TURAN ALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada; buğday temelli renk pigmenti içermeyen karma yemlere ilave edilen farklı renk maddelerinin yumurta sarısı ve kuluçka parametreleri üzerine etkileri incelenmiştir. Denemede 5 farklı renk maddesi kullanılmıştır. Buğday esaslı pigment içermeyen kontrol rasyonuna sırasıyla; 10 ppm apoester, 10 ppm kantaksantin, %3 Px Agro Yonca ekstraktı (bu grup karma yem, diğer renk pigmentlerinden farklı olarak yonca ekstraktının sadece renk maddesi içermemesi ve besin madde içeriği dolayısyla izo- kalorik ve izo-nitrojenik olarak hazırlamıştır) 10 ppm Kemglo®brand5 ve 10 ppm Oroglo®brand10 (marigold-kadife çiçeği ekstraktı) ilave edilmiştir. 324 adet dişi ve 108 adet erkek toplam 432 adet damızlık bıldırcın Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre her grup 3 alt gruba, her alt gruba da 18 dişi 6 erkek olmak üzere toplam 24 adet bıldırcın rastgele dağıtılmıştır. 10 hafta süren besleme çalışması sonunda, canlı ağırlık değerleri gruplara göre sırasıyla; 222.35±1.93; 222.77±2.26; 217.37±5.20; 234.86±2.13; 224.06±2.83 ve 225.51±3.29 g olarak saptanmış ve PX Agro ile beslenen grubun diğer gruplara göre önemli düzeyde (p0.05). Yumurta verimi bakımından 10 hafta süren çalışmada elde edilen ortalama değerler ise gruplara göre sırasıyla %85.19±3.28; %85.41±1.38; %82.56±1.94; %90.01±1.46; %89.42±0.83 ve %88.41±1.21 tespit edilmiş ve kantaksantin uygulanan grubun yumurta veriminin PX Agro, Kemglo®brand5 ve Oroglo®brand20 ilave edilen gruplardan önemli düzeyde (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, effects of supplementation of different sources of pigment to wheat-based color pigment-free mixed feeds on hatchery performance and egg yolk pigmentation were investigated. 5 different pigments used in the experiment. To pigment-free, wheat-based control diet; 10 ppm Apoester, 10 ppm Canthaxanthin, 3% Px Agro (Clover extract; compare to other color pigments, content of proteins and nutrient iso-caloric and iso-nitrogenic has been prepared), 10 ppm Kemglo® brand5, 10 ppm Oroglo®brand20 (marigold extract) was added respectively. A total of 432 quail breeder (324 female and 108 male) according to randomized complete block design, with 6 male and 18 females had total 24 birds in each subgroups randomly distributed. At the end of 10 week feeding period; values of body weight, 222.35±1.93; 222.77±2.26; 217.37±5.20; 234.86±2.13; 224.06±2.83 ve 225.51±3.29 g were reported respectively for groups. Compared with the other groups PX Agro had higher live weight significantly (p 0.05). In the 10-week study period obtained the average egg production data were 85.19±3.28%; 85.41±1.38%; 90.01±1.46%; 82.56±1.94%; 89.42±0.83% and 88.41±1.21% respectively for groups. It has been reported that the yield of canthaxanthin group were significantly lower than PX Agro, Kemglo®brand5 and Oroglo®brand20 supplemented groups (p 0.05).