Farklı düzeylerde enerji içeren karma yemlere probiyotik ilavesinin bıldırcınlarda büyüme performansı üzerine etkileri
The effects of the probiotic addition to concantrates with different energy levels on growth performance on quail
  1. Tez No: 256286
  2. Yazar: AHMET ÖNDER ÜSTÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK PULATSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, sırasıyla 2900 kcal/kg, 2830 kcal/kg ve 2755 kcal/kg ME den oluşan farklı enerji seviyeleri içeren yemlere probiyotik katkısının etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Her bir enerji seviyesi, 0 % ve 0.1 % probiyotik içermektedir. 888 adet günlük yaştaki Japon bıldırcınları, her biri 4 tekerrürden oluşan 6 gruba ayrılmışlardır. Her tekerrürde 37 hayvan bulundurulmuştur. Deneme 5 hafta süre ile sürdürülmüştür. 5. haftanın sonunda her gruptan 5 hayvan kesilmiştir.Deneme kriterleri olarak, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı ve bazı kesim ve karkas özellikleri belirlenmiştir.Denemenin sonunda, 3. enerji seviyesi canlı ağırlığı sadece 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of probiotics supplementation in diets with varying energy levels which consist of 2900 kcal/kg, 2830 kcal/kg and 2755 kcal/kg ME respectively. Each energy level include to probiotic levels that 0.0 % and 0.1 % . Day-old Japanese quails, 888 in number, were subjected to six dietary treatments with four replicates at each treatment. Each replicate had 37 chicks. The experiment was continued 5 weeks. At the end of the fifth week 5 quails per each treatments were slaughtered.As the experimental criteries, body weight, body weight gain, feed intake, feed conversition ratio and some slaughter and carcass characteristic were determined.At the end of the trial, third energy level effected significantly on body weights only at the 2. and 3.